GoAML lietojumprogramma ir pilnībā integrēts programmatūras risinājums, kuru Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Narkotiku un noziedzības birojs (UNODC) 2007. gadā īpaši izstrādāja izmantošanai finanšu izlūkošanas vienībām. Tā ir viena no UNODC stratēģiskajām atbildēm finanšu noziegumiem, tostarp naudas atmazgāšanai un teroristu finansēšanai, norādīts ANO mājaslapā. Kāpēc tas tika darīts, un ar ko goAML ir tik īpaša?
ANO Narkotiku un noziedzības biroja viena no pamatkompetencēm ir strādāt tieši ar finanšu noziegumiem, korupciju, terorismu, spriest, kā labāk apkarot šos noziegumus. Tāpēc arī domājām par tādas programmatūras izveidi, kura palīdzētu visām dalībvalstīm cīnīties ar šīm problēmām. Produkts ir ļoti veiksmīgs, un gan ANO, gan dalībvalstis ir lepnas, ka mums tas ir izdevies. Viena no panākumu atslēgām ir tā, ka lietojumprogrammu ir izstrādājuši ANO darbinieki, to nav izveidojuši privāti uzņēmumi.
GoAML pirmssākumi meklējami 2007. gadā, kad Nigērijas Finanšu izlūkošanas dienests sāka izmantot šo lietotni. Lietojumprogrammas pamatmērķis ir palīdzēt apkarot naudas atmazgāšanu, kad cilvēki mēģina noslēpt nelikumīgi iegūtu līdzekļu patieso izcelsmi. Šie noziegumi diemžēl ļoti strauji pieauga, dažādojās arī formas, kādā veidā nauda tika atmazgāta. Tas bija pamatiemesls, kāpēc sapratām, ka ir jāpalīdz dalībvalstu finanšu izlūkošanas dienestiem izveidot noteiktu programmatūru. Ko tā dara? Vispirms palīdz saņemt aizdomīgu darījumu ziņojumus, tad finanšu izlūkošanas dienesti tos analizē un rezultātus nodod tiesībaizsardzības iestādēm tālākam izmeklēšanas darbam, kas, iespējams, noslēdzas ar saukšanu pie kriminālatbildības.
Cik plaši pasaulē izmanto šo programmu? 2021. gada UNODC informatīvajā videosižetā minētas 58 valstis dažādās pasaules malās, īpaši Āfrikā un Tuvajos Austrumos.
2007.–2008. gadā goAML sāka ļoti strauji attīstīties, pieauga arī tās funkcionalitāte. 2014. gadā lietojumprogrammu sāka izmantot vairāki desmiti valstu, bet šobrīd katru gadu programmatūras lietotājiem pievienojas piecas līdz septiņas valstis. Patlaban lietojumprogrammai ir 63 lietotāji, gandrīz visos kontinentos, arī Eiropā. Piemēram, Indonēzija ir viens no lielākajiem goAML lietotājiem. Šīs valsts izlūkošanas dienests dienā saņem vairākus simtus tūkstošu ziņojumu par aizdomīgiem darījumiem.
Pirms dažiem gadiem goAML bija reģistrēti 120 000 sistēmas lietotāju, kuri caurskatīja vairāk nekā vienu biljonu finanšu transakciju.
Šobrīd goAML ir vairāk nekā 200 000 reģistrētu sistēmas lietotāju, transakciju skaits ir divas vai trīs reizes lielāks.
Nereti dalībvalstis vēlas ieviest goAML sistēmu, jo tas palīdz viņu finanšu izlūkošanas dienestiem sakārtot savus iekšējos darba procesus. Finanšu darījumu darba grupa (FATF) pēc 40 rekomendācijām regulāri novērtē, cik efektīvi strādā valstu sistēmas. Ja valstī ir ieviesta goAML, tad jau 10% no FATF obligātajām prasībām valstī tiek automātiski izpildīti, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ daudzas valstis izvēlas ieviest goAML.
Protams, tas ļoti palīdz valstu finanšu izlūkošanas dienestiem iekšēji uzlabot darba procesus un veidu, kādā strādāt.
Kuri patlaban ir visapdraudētākie segmenti finanšu noziegumu jomā?
Katrā reģionā noziegumi ir mazliet atšķirīgi, to ietekmē, kādas ir valsts prioritātes. Piemēram, Centrālajā un Dienvidāzijā, tāpat arī Āfrikā, ļoti svarīgs jautājums ir terorisms, un ar šiem problēmjautājumiem pārsvarā nodarbojas finanšu izlūkošanas dienesti.
Eiropas Savienībā (ES) tā vairāk būs korupcija, līdzekļu piesavināšanās, kā arī tā sauktie “balto apkaklīšu” noziegumi, ar kuriem strādā dalībvalstis, mēģinot izsekot līdzi naudas izcelsmei, lai atrisinātu šos jautājumus. Savukārt Karību jūras reģionā tie vairāk varētu būt ieroči un narkotikas.
GoAML aptver visus noziegumu veidus – naudas atmazgāšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas, krāpšanu, korupciju, kontrabandu, arī noziegumus pret savvaļas dzīvniekiem. Lietotne aptver arī analīzi darījumiem ar virtuālajām valūtām, kriptovalūtām, kas ir jauna tendence finanšu noziegumu pasaulē.
Eiropā ir jauni likumi, kas stājušies spēkā un kas uzliek pienākumu sekot līdzi, kā tiek pārvaldītas dažādas virtuālās valūtas.
Kādā veidā lietotne atvieglo darbu ar noziedzības formām, kas saistītas ar kriptovalūtām?
Kad runājam par virtuālajām valūtām, jāsaprot, ka ir ļoti grūti izsekot darījumu izcelsmei, no kurienes un uz kurieni plūst līdzekļi. Tā ir viena no pamatlietām, kuru izmanto arī noziedznieki. Reālajā pasaulē ir konkrēti cilvēki, banku konti, regulatori, atbildīgie, taču virtuālajā pasaulē šo atbildību un dalībniekus ir ļoti grūti izsekot.
GoAML palīdz salikt kopā virtuālo pasauli un reālo pasauli un sasaistīt reālas aktivitātes ar virtuālo valūtu, izsekot, vizualizēt, kā starp dažādiem valūtas turētājiem ir veikti darījumi.
Videosižets par goAML akcentē, ka augsta ranga valdības pārstāvji ir bijuši notiesāti par korupciju, noziegumu atklāšanai izmantojot goAML. Ar šīs lietojumprogrammas palīdzību savākti pierādījumi par darījumiem ar nelegālajiem šaujamieročiem. Varbūt varat minēt kādus konkrētus piemērus?
Ne vienmēr un ne tik bieži uzzinām konkrētos gadījumus, jo nereti tiesībaizsardzības iestādes nevēlas stāstīt par konkrētām lietām, kas un kā ir noticis, kā tās ir atklātas.
Taču, protams, zinām diezgan daudzus gadījumus, kuros ir izmantota mūsu lietojumprogramma. Piemēram, Dienvidāzijā tika atklāts bērnu pornogrāfijas tīkls, finanšu izlūkošanas dienesti fiksēja, ka, izmantojot “Wester Union”, notika vairākas transakcijas un aizdomīgi darījumi. Pateicoties goAML, varēja nokļūt līdz nozieguma organizatoriem.
Ir vairāki citi gadījumi, piemēram, Subsahāras Āfrikā divām dalībvalstīm izdevās aizturēt vairāk nekā 70 cilvēku, kuri bija saistīti ar grupējumu “Boko Haram” (tulkojumā – “Rietumu izglītība ir aizliegta”, ir islāmisma teroristu grupējums; šeit un turpmāk – red. piez.). Pateicoties goAML lietojumprogrammai bija iespējams izsekot finanšu darījumus, kas noslēdzās ar šo personu aizturēšanu un notiesāšanu.
Klusā okeāna reģionā ir bijuši vairāki gadījumi, kas saistīti ar autortiesību pārkāpumiem. Centrāleiropā sadarbībā ar Šveici, Luksemburgu un “Eurojust” (Eiropas Savienības struktūra, kas tika izveidota 2002. gadā, lai veicinātu un uzlabotu izmeklēšanas un kriminālvajāšanas koordinēšanu starp Eiropas Savienības dalībvalstu kompetentajām iestādēm, kad tās izskata lietas saistībā ar smagu pārrobežu un organizēto noziedzību), izmantojot goAML, tika aizturēti ļoti apjomīgi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas mēģinājumi.
Šādi gadījumi vairo stimulu un motivāciju, lai tālāk attīstītos.
Viena no lietotnes goAML priekšrocībām ir, ka tā nemitīgi tiek attīstīta, – UNODC saņem atgriezenisko saiti no dalībvalstu dienestiem par lietotnes darbību un veic attiecīgus pielāgojumus. 2021. gadā tika izstrādāta goAML jaunākā versija. Kādas ir nākotnes perspektīvas, kā vēlaties turpmāk attīstīt lietotni goAML?
GoAML attīstībai UNODC ir savs pārvaldības process, noteikta sistēma, kurā piedalās dalībvalstis, ir darba grupa, kurai ir vadītājs, kuru izvēlas reizi divos gados. Patlaban tā ir Luksemburga. Līdz ar to dalībvalstis un grupas vadītājs izlemj, kādi būs svarīgākie nākotnes attīstības virzieni. Protams, piedāvājam arī savu redzējumu.
Tieši lietotāju kopiena ir viena no galvenajām vērtībām. Jāsaprot, ka daudzo lietotāju dēļ datubāzē ir informācija par miljardiem transakciju, kur tiek apgrozīti miljardiem naudas vienību, ir ļoti apjomīga informācijas bāze, kas ļauj secināt arī par jaunām metodēm, tipoloģijām utt., kā arī domāt par attīstību.
Eiropā ir plāns izveidot, iespējams, Eiropas līmeņa finanšu izlūkošanas dienestu. Tas ir viens no virzieniem, kurā skatāmies. Mēs varētu piedāvāt savu programmatūru un vajadzības gadījumā piemērot tieši Eiropai.
Mūsu kopējais mērķis ir, lai arvien vairāk tiktu atklāti naudas atmazgāšanas gadījumi, lai būtu arvien vairāk notiesājošu spriedumu, kas atvieglotu darbu šajā jomā. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pulcējamies Latvijā (saruna notika aprīļa beigās). Latvijā ir izveidots inovāciju centrs, tā būs viena no vietām, kurā varēs aprobēt jaunas iespējas un idejas, cita starpā arī goAML attīstību. Šo jautājumu apspriežam sanāksmē Rīgā, valstis dalās ar savu pieredzi un domā, kādā virzienā tālāk attīstīties.
Vai UNODC ar lietotnes palīdzību plāno atvieglot izlūkdienestu darbu arī ar sankcijām un tām pakļauto cilvēku skrīnēšanu?
Sankciju ieviešanā ļoti svarīga ir iespēja saslēgt dažādas datubāzes, ļaut kopā strādāt dažādām tiesībaizsardzības iestādēm, valstīm. Tiklīdz sākās krīze, vairākas dalībvalstis pie mums vērsās un lūdza, lai goAML iekļaujam jaunāko informāciju par sankcijām. To esam izdarījuši jaunākajā goAML versijā. Šobrīd gan ANO, gan ES, gan citus sankciju sarakstus būs iespējams iekļaut goAML. Kad lietojumprogrammā tiek nosūtīts ziņojums par aizdomīgu darījumu, to būs iespējams pievienot sistēmai, skrīnēt, vai ziņojumā ir iekļauti darījumi ar personām, kuras pakļautas sankcijām. Analītiķi tam uzreiz varēs pievērst uzmanību.
Lai attīstītu šādas lietojumprogrammas un cīnītos ar naudas atmazgāšanu, tiek tērēts ļoti daudz līdzekļu un laika. Kas, lietojot šo programmu, pasaulē ir sasniegts? Vai tiek vērtēti arī rezultāti?
Svarīgākais, ka goAML lietotne ir ļāvusi daudz efektīvāk apkarot finanšu noziegumus. Kopumā ar finanšu noziegumiem saistīts ļoti liels līdzekļu apjoms, un lietotne dalībvalstīm palīdz izņemt līdzekļus no aprites.
Kopumā lietotne ir salīdzinoši lēts produkts – jo vairāk dalībvalstu to izmanto, jo lētāka tā visiem kļūst. ANO dalībvalstis piedalās šī produkta finansēšanā, ne tikai, daloties ar savām zināšanām. Pieaugot dalībvalstu skaitam, produkts kļūst lētāks un daudz vērtīgāks. Būtisks ieguvums ir tas, ka 63 valstu datubāzēm ir vienāda struktūra. Tas nozīmē, ka nākotnē, izmantojot, piemēram, mākslīgo intelektu, pateicoties vienotajai datubāzei, būs vēl plašākas iespējas atklāt un novērst noziegumus, izsekot darījumus, saprast naudas plūsmas.
Sākotnēji dalībvalstis, finanšu izlūkošanas dienesti un tiesībaizsardzības dienesti nebija atvērti apmainīties ar datiem un informāciju, katrs tos centās pasargāt un negribīgi dalījās ar citām valstīm. Tomēr goAML lietotne radīja daudz plašākas sadarbības iespējas, līdz ar to arī efektīvāku darbu, kopīgi apkarojot noziegumus. GoAML veicināja būtisku transformāciju dalībvalstu savstarpējā sadarbībā, izmantojot jaunāko tehnoloģiju. Sadarbība notiek arvien lielākā apmērā, un, pateicoties tai, pieaug arī efektivitāte.