Cilvēkam ir piešķirta invaliditātes grupa epilepsijas (krītamās kaites) dēļ. Jūtot, ka sākas epilepsijas lēkme un nav līdzi zāļu, kas to novērš vai vismaz mazina, lai pasargātu sevi no smaga kritiena zemē uz cementētas grīdas un izvairītos no smagām traumām, kā arī lai pasargātu apkārtējo cilvēku sabiedrību no nepatīkamiem, sabiedrībai publiski redzamiem epilepsijas krampjiem, cilvēks no veikala plaukta paņem vienu alkohola pudeli. Zinot, ka ir redzams apsardzes kamerās un zāles pārdevējiem, viņš to izdzer daļēji vai visu, jo ir pierādīts, ka alkohols mīkstina muskuļus un ar mīkstiem muskuļiem kritiens nav tik bīstams un krampjus ir cerība mazināt vai vispār novērst. Organisma muskuļi alkohola ietekmē atslābinās, un radusies spriedze muskuļos mazinās vai vispār pāriet. Šo cilvēku pieskaita pie kriminālnoziedzniekiem un ierosina pret viņu krimināllietu. Vai tas ir cilvēktiesību, humānisma un likumības ietvaros darīts pareizi? Varbūt pareizāk būtu piestādīt rēķinu par izdzerto alkoholu un neierosināt krimināllietu, pasludinot slimu cilvēku par kriminālnoziedznieku, jo vairāk tāpēc, ka viņš šo alkoholu dzēra, lai samazinātu kritiena spēku un lai novērstu sabiedrībai nepatīkamu skatu, redzot cilvēka mokas lēkmes laikā. Alkohola pudele tika paņemta 2023. gadā, un veikalā tā netika norakstīta kā sasista, kā bojāta vai pazudusi, un prasība par to samaksāt nebija atsūtīta vai piestādīta turpat, tajā pašā dienā, mēnesī vai gadā. Cik likumīga ir krimināllietas ierosināšana un cilvēka pieskaitīšana pie kriminālnoziedzniekiem šobrīd? Noilguma termiņš ir ne tikai pārtikas precēm. Varbūt noilguma termiņš darbojas arī šajā gadījumā, jo notikums bija 2023. gadā, bet prasību izvirza 2025. gadā. Šis cilvēks ir ar mieru samaksāt par toreiz, nelaimei tuvojoties, paņemto un izdzerto alkoholu. Šis cilvēks nav dzērājs vai alkoholiķis, nesmēķē un narkotikas nelieto, nav sabiedrībai un līdzcilvēkiem bīstams, savu brīvo laiku pavada, lasot grāmatas, skatoties televīziju, klausoties mūziku un palīdzot citiem sīkos mājas darbos, palīdz putniem pārziemot, tos barojot, pērkot par savu invaliditātes naudu tiem barību.
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Pirmkārt, nepieciešams nodalīt veselības problēmas no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas. Apstāklis, ka personai ir invaliditāte, nenozīmē, ka šī persona nevar izdarīt noziedzīgu nodarījumu. Otrkārt, ir jāizvērtē tas, vai konkrētajā gadījumā ir noticis noziedzīgs nodarījums. Ja cilvēks ir izdzēris veikalam piederošu alkoholiskā dzēriena pudeli, par to nav samaksājis un ir pametis veikala telpas, tad ir konstatējams Krimināllikuma 180. panta pirmajā daļā paredzētais noziedzīgais nodarījums.
Tālāk ir izvērtējams tas, vai persona ir saucama pie kriminālatbildības, un pierādījumu kopums lietā. Krimināllikuma 3. nodaļā ir definēti apstākļi, kas izslēdz kriminālatbildību. Jūsu aprakstītā situācija neatbilst apstākļiem, kas izslēdz kriminālatbildību. Ņemot vērā noziedzīgā nodarījuma raksturu, kaitējuma apmēru un to, vai persona ir iepriekš sodīta, ir izvērtējamas personas tiesības lūgt viņu atbrīvot no kriminālatbildības saskaņā ar Krimināllikuma 58. panta pirmo daļu, proti, ja ir izdarīts maznozīmīgs noziedzīgs nodarījums. Tāpat vērtējams ir tas, vai lietā ir ziņas par personas invaliditāti, diagnozi, apstākļiem, kas viņai lika šādi rīkoties, vai tas ir atspoguļots personas liecībās utt. Ņemot vērā, ka Krimināllikuma 180. panta pirmajā daļā paredzētais noziedzīgais nodarījums klasificējams kā mazāk smags noziegums, kriminālatbildības noilguma termiņš iestājas pēc pieciem gadiem no noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas dienas (tātad 2028. gadā).
Ja persona vēlas atlīdzināt nodarīto kaitējumu, tad viņa to droši var darīt: tas ir vērtējams kā atbildību mīkstinošs apstāklis. Tāpat iespējams ar cietušo noslēgt izlīgumu saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 377. panta 9. punktu, un šādā gadījumā kriminālprocess ir jāizbeidz, jo tas ir kriminālprocesu nepieļaujošs apstāklis, kas gan nereabilitē personu. Aicinu personu noteikti sagatavot medicīnisko informāciju par savu veselības stāvokli, iesniegt pašrocīgi sagatavotas liecības par to, kādēļ šajā situācijā viņa tā ir rīkojusies, un lūgt atbrīvot no kriminālatbildības saskaņā ar Krimināllikuma 58. panta pirmo daļu, kā arī atlīdzināt cietušajam kaitējumu un par to iesniegt procesa virzītājam maksājumu apliecinošu dokumentu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!