TĒMAS

 

NĒ algai aploksnē!

 

Ēnu ekonomikas apjoms Latvijā 2023. gadā sasniedza 22,9% no iekšzemes kopprodukta (Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) “Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs” dati). Pētnieki lēš, ka 2020. gadā Latvijā zaudētie nodokļu ieņēmumi veidoja ap 9,2% no IKP jeb aptuveni 2,702 miljardus eiro. 

 

Lielākā ēnu ekonomikas komponente Latvijā 2023. gadā bija t. s. “aplokšņu algas”, kas Latvijā veidoja 48,2% no kopējās ēnu ekonomikas. Cita komponente “neuzrādītie ieņēmumi” Latvijā 2023. gadā sastādīja 25,8% no kopējās ēnu ekonomikas, bet “neuzrādīto darbinieku” komponente – 26,0%. 

 

 

 

Tie ir neiekasētie nodokļi, kuri nenonāk valsts budžetā un kuru pietrūkst veselības aprūpei, izglītībai un zinātnei, infrastruktūras uzlabošanai – nozarēm, kas ir valsts izaugsmes un ekonomikas stūrakmeņi.

Tā ir pieaugoša nevienlīdzība un nabadzība, jo pensiju, slimības, vecāku un vairāku citu pabalstu apmēru tiešā veidā ietekmē faktiski veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas no personas ienākumiem.

Sadaļā “NĒ algai aploksnē!” LV portāls piedāvā skaidrojumus par to, kā ēnu ekonomika ietekmē valsts attīstību un iedzīvotāju labklājību, kas ir sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un kādām dzīves situācijām persona tiek apdrošināta dažādos nodokļu režīmos, kas ietekmē pensiju un sociālās apdrošināšanas pabalstu apmēru. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI