E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36472
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atvieglojumu var piemērot par laulāto vai reģistrēto partneri

J
jautā:
02. jūnijā, 2025
Monta

Labdien! Kā apgādājamo var ņemt nestrādājošu laulāto vai partneri, ja laulātais vai partneris rūpējas par bērnu vecumā līdz trim gadiem. Ja pāris nav laulāti, tad nevar ņemt kā apgādājamo? 

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Apgādībā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojuma saņemšanai var būt nestrādājošs laulātais vai partneris – persona, par kuru Fizisko personu reģistrā iekļautas ziņas par partnerību. 

Atvieglojumu var piemērot par nestrādājošu partneri, kurš rūpējas par bērnu vecumā līdz trim gadiem, kā arī vairākos citos gadījumos, kuros tiesības uz atvieglojumu ir par laulāto. 

Atvieglojumi par nestrādājošu partneri nav piemērojami, ja nestrādājošais partneris atbilst šādiem kritērijiem: 

  • patstāvīgi saņem ar nodokli apliekamus ienākumus (izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju), kas pārsniedz noteikto nodokļa atvieglojuma apmēru (2025. gadā – 250 eiro mēnesī);
  • saņem bezdarbnieka pabalstu (stipendiju);
  • kuru uztur kāda cita persona;
  • saņem pensiju, izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju;
  • saņem ar nodokli apliekamos ienākumus, kuri pārsniedz noteikto nodokļa atvieglojuma mēneša apmēru un kuriem piemēro progresīvo nodokļa likmi (25,5%, 33%);
  • gada laikā saņem ar nodokli apliekamos ienākumus, kuri pārsniedz noteikto nodokļa atvieglojuma gada apmēru un kuriem piemēro nodokļa likmi 3%, 5%, 10%, 25,57%;
  • ir reģistrējies komercreģistrā kā individuālais komersants vai VID kā saimnieciskās darbības veicējs, ir zemnieku saimniecības īpašnieks vai komercsabiedrības valdes vai padomes loceklis, vai prokūrists, kā arī cita persona, kas ieņem amatu, kurš dod tiesības uz atlīdzību.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts, ka nodokļa atvieglojumus attiecina arī uz personām, par kurām Fizisko personu reģistrā iekļautas ziņas par partnerību. 

2024. gada 1. jūlijā Latvijā tika ieviests jauns tiesību institūts – partnerība. Reģistrējot partnerību, ziņas par to tiek ierakstītas Fizisko personu reģistrā. 

Skaidrojums par partnerības institūta ieviešanu pieejams LV portāla publikācijā >> 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 182 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas