Labdien! Personai noteiktais reālais cietumsods ir 5 gadi un 4 mēneši. Persona ieslodzījumā jau pavadījusi nedaudz vairāk par 1/4 no piespriestā soda laika. Vai persona drīkst rakstīt iesniegumu, lūdzot pirmstermiņa atbrīvošanu no cietumsoda un uzraudzību ar aproci? Kad persona drīkst rakstīt apžēlošanas lūgumu valsts prezidentam?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Krimināllikuma 61. pants paredz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda. Kriminālprocesa likuma 643. pants savukārt nosaka kārtību, kādā izskata jautājumu par nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda.
Saskaņā ar Krimināllikuma 61. panta otro daļu, ņemot vērā notiesātā personību un uzvedību soda izciešanas laikā, nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var noteikt, ja:
Saskaņā ar Krimināllikuma 61. panta 3.1 daļu, ja atbilstoši šā panta 2.1 daļā noteiktajam ir iespējama elektroniskās uzraudzības piemērošana, tad nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda ar elektroniskās uzraudzības noteikšanu var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis:
Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 643. panta pirmo daļu, Krimināllikuma 61. pantu vai 65. panta trešo vai 3.1 daļu notiesāto nosacīti pirms termiņa atbrīvo no brīvības atņemšanas soda rajona (pilsētas) tiesas tiesnesis pēc soda izciešanas vietas, ja ir saņemts brīvības atņemšanas iestādes iesniegums.
Nosacītas pirmstermiņa atbrīvošanas no soda termiņu skaita no dienas, kad persona faktiski ir atradusies ieslodzījuma vietā, tātad no aizturēšanas vai apcietinājuma piemērošanas brīža.
Jūsu aprakstītajā situācijā šobrīd, visticamāk, brīvības atņemšanas sods nav izciests tādā apmērā, lai persona varētu pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu ar elektronisko uzraudzību.
Apžēlošanas likuma 5. panta otrā daļa noteic, ka gadījumos, kad persona ir notiesāta par smaga nozieguma izdarīšanu, apžēlošanas lūgumu var iesniegt, ja faktiski ir izciesta ne mazāk kā puse no piespriestā brīvības atņemšanas soda.
Savukārt saskaņā ar Apžēlošanas likuma 5. panta trešo daļu gadījumos, kad persona notiesāta par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, apžēlošanas lūgumu var iesniegt, ja faktiski ir izciestas ne mazāk kā divas trešdaļas no piespriestā brīvības atņemšanas soda, bet, ja piespriests mūža ieslodzījums,– ne mazāk kā 20 gadi no brīvības atņemšanas soda.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!