SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Zaida Kalniņa
LV portāls
11. jūlijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
4
8
4
8

Mānīgais prieks – aplokšņu alga

Gandrīz divi miljardi eiro gadā – tā ir summa, ko, pēc Valsts ieņēmumu dienesta aplēsēm, strādājošie par savu darbu 2022. gadā ir saņēmuši aploksnē, tas ir – izvairoties no nodokļu nomaksas. LV portāls sadarbībā ar VID ir izveidojis videoanimāciju, kurā ikvienu aicina aizdomāties par to, ka aplokšņu algu maksāšana ir likumpārkāpums, kuram nav jāpiekrīt. 

Lai cik nepatīkama, nodokļu maksāšana ir ikviena darba devēja un arī nodarbinātā pienākums. Tādējādi mēs nodrošinām savas valsts pastāvēšanu un attīstību. Nemaksājot nodokļus, mēs graujam savu valsti un nolemjam to atpalicībai.

Lai arī likums nevēršas pret darbinieku, kas saņem algu aploksnē, negatīvās sekas viņu agrāk vai vēlāk skars – piemēram, kad nebūs iespējams saņemt valsts pabalstus vai pensiju. Pārnestā nozīmē tiek zāģēts zars, uz kura pašam jāsēž.

Videoanimācijas varoņi – menedžeris Jānis, viesmīle Liene, noliktavas darbinieks Juris un pavāre Agate – pēc pašu izvēles vai spiestā kārtā darba algu saņem aploksnē. Situācijas dzīvē ne vienmēr ir paredzamas, un apmierinātība ar saņemto summu vienā brīdī pārvēršas par vilšanos – nav pieejami valsts nodrošinātie sociālās aizsardzības pakalpojumi, tiek atteikta kredīta izsniegšana.

Aplokšņu algas būtiski ietekmē ne vien konkrētā cilvēka, bet arī mūsu vidu dzīves labbūtību. Nevienam nav jāpiekrīt darba algas izmaksai aploksnē. Ikvienam ir tiesības iebilst pret to un prasīt izmaksāt darba līgumā minēto atalgojumu, kā arī katru mēnesi saņemt algas lapiņu, kurā norādīta izmaksātā darba samaksa un samaksātie nodokļi.

Tāpat ikvienam ir tiesības neklusēt, ja uzņēmumā tiek izmaksātas aplokšņu algas.

“Fiksē pierādījumus un ziņo VID, rakstot uz e-pasta adresi parkapumi@vid.gov.lv,” aicina Valsts ieņēmumu dienests.

 

Plašāk par tēmu >>

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI