Finanšu izlūkošanas dienesta darbs 2022. gadā aizritējis Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā ēnā, tāpēc nācies pastiprināt darbību sankciju jomā. Par 11,4% vairāk nekā 2021. gadā saņemti aizdomīgu darījumu ziņojumi, savukārt par 46% vairāk – sliekšņa deklarācijas. Kopumā pērn FID ir pieņēmis lēmumus par līdzekļu iesaldēšanu uz noteiktu laiku 357,25 miljonu eiro apmērā.
Visvairāk ziņots par autonomu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un ar to saistītiem noziedzīgiem nodarījumiem, piemēram, nepatiesu ziņu sniegšanu par darījuma/finanšu līdzekļu īpašnieku vai patieso labuma guvēju, norādīts FID 2022. gada pārskatā.
Kopumā 2022. gadā FID ir pieņēmis lēmumus par līdzekļu iesaldēšanu uz noteiktu laiku 357,25 miljonu eiro apmērā, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā 2021. gadā – 209,63 miljoni eiro. Iesaldēto līdzekļu apmēra palielinājums aizvadītajā gadā saistāms ar atturēšanos ziņojumu skaita pieaugumu no likvidējamajām kredītiestādēm un FID koncentrēšanos uz to izvērtēšanu, analīzi, identificējot ievērojamu autonomās noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas gadījumu skaitu.
FID galvenās funkcijas saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPF) likumu ir veikt aizdomīgu darījumu un citas saņemtās informācijas kontroli, analizēt un sniegt izmeklēšanas iestādēm, prokuratūrai un tiesai informāciju, kuru var izmantot NILLTPF vai šo darbību mēģinājuma, vai cita ar to saistīta noziedzīga nodarījuma novēršanai, atklāšanai, kriminālprocesam vai iztiesāšanai.
FID ir izstrādājis darbības stratēģiju 2023.–2027. gadam, kas nodrošina FID darbības plānošanu, nosakot skaidras, paredzamas un izmērāmas FID stratēģiskās prioritātes, mērķus, galvenos snieguma rādītājus un to sasniedzamās skaitliskās vērtības.
FID noteiktās stratēģiskās prioritātes periodam līdz 2027. gada beigām, kuru īstenošanai tiek koncentrēti FID resursi, ir:
Saskaņā ar stratēģiju 2023.–2027. gadam FID misija ir sargāt valsti un iedzīvotājus no finanšu sistēmas noziedzīgas izmantošanas.
Vairāk par tēmu LV portālā >> |
LV portāla infografika.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.
Noderīgi resursi
Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām