SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Zaida Kalniņa
LV portāls
04. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Finanses
12
12

Negodīgiem darboņiem palikt “neizgaismotiem” ir arvien grūtāk

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts dienesti un komercbankas seko norisēm biznesa vidē, lai nepieļautu noziedzīgas darbības, īstenojot finanšu krāpniecības shēmas. Ziņojumus Finanšu izlūkošanas dienestam ir pienākums iesniegt komercbankām, notāriem, grāmatvežiem, nodokļu konsultantiem, kā arī darījuma partneriem. Turpinot LV portāla videoanimāciju ciklu par cīņu pret netīrās naudas legalizāciju, šoreiz esam sagatavojuši ieskatu Zigurda, Hakera un Sīvā nedienās, mēģinot izveidot nelegālu peļņas ieguves shēmu un sastopoties ar finanšu sistēmas uzraugiem.   

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija ir šādas darbības:

  • noziedzīgi iegūtu līdzekļu pārvēršana citās vērtībās;
  • to atrašanās vietas vai piederības mainīšana nolūkā slēpt vai maskēt līdzekļu noziedzīgo izcelsmi vai palīdzēt citai noziedzīga nodarījuma izdarīšanā iesaistītai personai;
  • noziedzīgi iegūtu līdzekļu patiesā rakstura, izcelsmes, atrašanās vietas, izvietojuma, kustības, piederības slēpšana vai maskēšana;
  • citas personas noziedzīgi iegūtu līdzekļu iegūšana īpašumā, valdījumā vai lietojumā vai to realizēšana.

Atbildīgo iestāžu un to partneru īstenotā prakse liecina, ka negodprātīgu nodomu vadītiem uzņēmējiem un to partneriem palikt neizgaismotiem paliek arvien grūtāk. Visbiežāk izmantotās darījumu metodes:

  • čaulas kompāniju iesaiste;
  • naudas līdzekļu pārrobežu plūsmas;
  • fiktīvi darījumu dokumenti – darījumu partneri, darījumu biežums un neatbilstošas darījumu summas;
  • daļēja skaidras naudas apmaksa par darījumu;
  • izvairīšanās no nodokļu nomaksas;
  • noziedzīgi iegūtu līdzekļu aprite u. c.

Finanšu darījumu kontrolē iesaistītajām iestādēm nu jau ir ikdienas prakse to atpazīšanā un novēršanā.

***

Ieskaties arī citās LV portāla videoanimāciju cikla epizodēs, kas veltītas cīņai pret netīrās naudas legalizāciju! Sekojot līdzi izmanīgajam Fredo, kurš meklē vientiesīgus palīgus šķietami nekaitīgu, bet, kā izrādās, noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai, uzzināsiet noderīgu informāciju, kā atpazīt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmas un pasargāt sevi, jo agrāk vai vēlāk tās nonāk tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā.

Labs saturs
12
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI