SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Zaida Kalniņa
LV portāls
07. decembrī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Reģistri
10
10

Kas ir uzņēmuma patiesie labuma guvēji

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Nav noslēpums, ka uzņēmējdarbības vidi deformē un padara “netīru” dažādi naudas noziegumi – nodokļu karuseļshēmas un naudas atmazgāšana, kā arī faktisko uzņēmuma īpašnieku un patieso labuma guvēju slēpšana. Lai ierobežotu anonīmu uzņēmumu izmantošanu ļaunprātīgos nolūkos, šobrīd visa pasaule virzās uz patieso labuma guvēju atklāšanu. Uzzini, kas ir uzņēmuma patiesie labuma guvēji un kā tos noskaidrot, videoanimācijā, kas izveidota sadarbībā ar Uzņēmumu reģistru.

Bieži dzirdētais jēdziens “juridiskā persona” faktiski ir normatīvajos aktos lietots, juridisks termins. Juridiskā persona nespēj patstāvīgi slēgt darījumus, rīkoties ar uzņēmuma mantu un naudu, jo lēmumus uzņēmuma vai organizācijas vārdā pieņem cilvēki – patiesie uzņēmuma īpašnieki un labuma guvēji, to ieceltas amatpersonas –, kam dotas tiesības uzņēmuma vārdā veikt noteiktas darbības.

Uzņēmumu patieso labuma guvēju atklāšana ir reglamentēta ar grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILTFN) likumā, kuru mērķis ir ierobežot noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu un nodrošināt pareizas, aktuālas informācijas pieejamību par juridisko personu patiesajiem labuma guvējiem.

Prasība norādīt informāciju par juridiskas personas patiesajiem labuma guvējiem ir spēkā arī, reģistrējot jaunu juridisko personu un piesakot izmaiņas kapitālsabiedrības dalībnieku sastāvā vai valdē.

Atbilstoši NILTFN likumam juridiskās personas patiesais labuma guvējs ir fiziska persona, kurai:

  • juridiskajā personā tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā 25 procenti no juridiskās personas kapitāldaļām vai balsstiesīgajām akcijām

vai

  • kura to tiešā vai netiešā veidā kontrolē.

“Sniegt informāciju UR par patieso labuma guvēju ir pašu juridisko personu interesēs, jo personas, kuras iesniegs nepatiesas ziņas, var saskarties ar problēmām veikt darījumus un saņemt pakalpojumus, piemēram, kredītiestādēs vai pie zvērinātiem notāriem, vai revidentiem. Vienlaikus svarīgi atcerēties, ka par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai, tostarp UR, persona var tikt saukta pie kriminālatbildības,” norāda UR.

Uzņēmumu reģistra 14 reģistros reģistrētie dati un publiskās daļas dokumenti ikvienam ir pieejami tiešsaistē un bez maksas. Tīmekļvietnē publicētā informācija ir patiesa un ticama, un atbilst Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vesto reģistru ierakstiem un citām reģistrētajām ziņām. Tostarp informācija par Latvijā reģistrēto uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros ir pieejama jau no 2018. gada 1. marta.

Ja dati nepieciešami lielos apjomos, UR aicina izmantot:

vai

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI