SATURA RĀDĪTĀJS
- Rekomendācijas
- Uzdevumi
- Sasniedzamie mērķi
- Progresa novērtējuma rezultāti
- Iesaistītās institūcijas
- Tiesību akti
- Noderīgas saites
- Publikācijas
Šīs sadaļas ietvaros tiek vērtēts, vai uzraugošās iestādes atbilstoši uzrauga, kontrolē un regulē finanšu institūcijas un citus likuma subjektus, lai nodrošinātu, ka tie atbilst NILLTF novēršanas prasībām atbilstoši to riska profilam.
Rekomendācijas
“Moneyval” ziņojumā secināts, ka lielais skaits uzraugošo iestāžu, no vienas puses, nodrošina visu likuma subjektu aptveršanu, bet, no otras puses, rada risku, ka prasības tiek piemērotas atšķirīgi, jo īpaši ņemot vērā atšķirības risku izpratnē uzraudzības institūciju starpā.
Uzdevumi
Latvijas galvenie rīcības virzieni šajā jomā paredz turpināt darbu pie kredītiestāžu biznesa modeļu maiņas, ieviest ABLV Bank kontrolētu pašlikvidācijas procesu un uz risku balstītu pieeju visās uzraudzības iestādēs, palielināt klātienes un neklātienes pārbaužu skaitu, kā arī stiprināt uzraudzības institūcijas – izveidot sešas jaunas amata vietas Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, 25 – Valsts ieņēmumu dienestā un trīs Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē.
Galvenie sasniedzamie mērķi
Ieviest uz risku balstītu pieeju uzraudzībā visās uzraudzības un kontroles institūcijās, nodrošinot pietiekamu un riskam atbilstošu pārbaužu veikšanu un pārkāpumu gadījumā veicot proporcionālus, no tālākiem pārkāpumiem atturošus pasākumus.
Progresa novērtējuma rezultāti
Iesaistītās institūcijas
Atbildīgā institūcija: Finanšu ministrija
Līdzatbildīgās institūcijas: Finanšu izlūkošanas dienests; Finanšu un kapitāla tirgus komisija; Valsts ieņēmumu dienests; Latvijas Banka; Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija; Latvijas Zvērinātu advokātu padome; Latvijas Zvērinātu notāru padome; Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija; Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde; Patērētāju tiesību aizsardzības centrs; Satiksmes ministrija; Valsts policija; Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs; Tieslietu ministrija
Tiesību akti
- Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums
- Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumi Nr. 239 "Finanšu ministrijas nolikums"
- Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likums
- Likums "Par Latvijas Banku"
- Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumi Nr. 242 "Satiksmes ministrijas nolikums"
- Likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu"
- Ministru kabineta 2006. gada 1. augusta noteikumi Nr. 632 "Patērētāju tiesību aizsardzības centra nolikums"
- Ministru kabineta 2004. gada 25. marta noteikumi Nr. 176 "Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas nolikums"
- Likums "Par kultūras pieminekļu aizsardzību"
- Revīzijas pakalpojumu likums
- Notariāta likums
- Latvijas Republikas Advokatūras likums
- Ministru kabineta 2005. gada 18. janvāra noteikumi Nr. 46 "Valsts policijas nolikums"
- Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likums
- Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumi Nr. 474 "Tieslietu ministrijas nolikums"
Noderīgas saites
- Finanšu darījumu darba grupas (FATF) rekomendācijas “Starptautiskie standarti noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai, kā arī terorisma un masveida iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanai” (latviešu valodā)
-
FATF rekomendācijas “International Standards on Combating Money Laundering and the Financing of Terrorism & Proliferation” (angļu valodā)
-
FATF metodoloģija “Methodology for Assessing Technical Compliance with the FATF Recommendations and the Effectiveness of AML/CFT Systems” (angļu valodā)
- FATF ceturtā AML/CFT savstarpējā novērtējuma kārta (angļu valodā)
- Sektoru noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un terorisma finansēšanas risku novērtējums (2017.-2018.)
- Nacionālais terorisma finansēšanas un proliferācijas finansēšanas risku ziņojums par 2017.- 2018.gadu (papildināts 2019.gada jūlijā) (latviešu valodā) (angļu valodā)
- Juridisko personu un nevalstisko organizāciju noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riski (publiskojamā versija)
Publikācijas
- Tematiskais atvērums “Moneyval”
- LV portāla tematiskās publikācijas
- Institūciju paziņojumi sabiedrībai (preses relīzes)
- Žurnāla “Jurista Vārds” tematiskās publikācijas:
- Medina L. Kas mūsdienu biznesā ir laba un slikta rīcība. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 10.-12.lpp.
- Letiņa L. Patiesā labuma guvēja statuss, tā reģistrācijas komercreģistrā nozīme. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 22.-27.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Brazovskis J., Pastars E. Risku kultūra un pārvaldība cīņai ar finanšu noziegumiem. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 28.-34.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Znotiņa I., Vītola D. Plānotas būtiskas izmaiņas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. Jurista Vārds, 12.03.2019., Nr. 10 (1067), 5.–7.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Tieslietu sistēmas auditā meklēs un labos vājās vietas. Jurista Vārds, 19.02.2019., Nr. 7 (1065), 6.–13.lpp. [intervija ar tieslietu ministru Jāni Bordānu]
- Jaunā valdība akcentē bezkompromisu tiesiskumu un likuma varu. Jurista Vārds, 29.01.2019., Nr. 4 (1062), 5. lpp.
- Kucina I., Medina L. Būtiskākās izmaiņas tiesu sistēmā un tiesību politikas jomā. Jurista Vārds, 29.01.2019., Nr. 4 (1062), 23.–29.lpp.