SATURA RĀDĪTĀJS
- Rekomendācijas
- Uzdevumi
- Sasniedzamie mērķi
- Progresa novērtējuma rezultāti
- Iesaistītās institūcijas
- Tiesību akti
- Noderīgas saites
- Publikācijas
Rīcības virziens paredz aktivitātes, kas vērstas uz to, lai valstī tiek izmeklētas terorisma finansēšanas lietas un lai personas, kas finansē terorismu, tiek sauktas pie atbildības un tām piemēro efektīvas, samērīgas un preventīvas sankcijas.
Rekomendācijas
“Moneyval” eksperti norāda, ka bankas nespēj identificēt sarežģītas terorisma finansēšanas shēmas, kad līdzekļi sankcionētajai personai pieder netieši.
Uzdevumi
Lai novērstu konstatētos trūkumus, tiks izstrādāts atsevišķs ziņojums par terorisma finansēšanas un proliferācijas finansēšana nacionālajiem riskiem. Balstoties uz ziņojumu, tiks veidota terorisma finansēšanas un proliferācijas finansēšanas novēršanas stratēģija. Valsts drošības dienests un Finanšu izlūkošanas dienests nodrošinās apmācības un uzraudzības vadlīnijas, kā arī sagatavos informatīvo materiālu un sniegs informāciju likuma subjektiem. Tiks izstrādāts nevalstisko organizāciju sektora risku novērtējums un definētas paaugstināta terorisma finansēšanas riska grupas.
Galvenie sasniedzamie mērķi
- Pieejams aktuāls nacionāla līmeņa noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas risku izvērtējums un terorisma finansēšanas risku izvērtējums.
- Iesaistītajās institūcijās paaugstināta izpratne par aktuālajiem jautājumiem saistībā ar terorisma finansēšanu.
Progresa novērtējuma rezultāti
[PDF] 9. rīcības virziens - terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
Iesaistītās institūcijas
Atbildīgā institūcija: Iekšlietu ministrija
Līdzatbildīgās institūcijas: Valsts drošības dienests; Finanšu izlūkošanas dienests; Ģenerālprokuratūra; Pretterorisma centra ekspertu konsultatīvā padome; Valsts policija; Valsts ieņēmumu dienests; Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs; Valsts robežsardze; Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs; Finanšu un kapitāla tirgus komisija; Likuma subjekti; Finanšu ministrija
Tiesību akti
- Eiropas Padomes Konvencija par terorisma novēršanu
- Papildu protokols Eiropas Padomes Konvencijai par terorisma novēršanu (saukts arī par Rīgas protokolu)
Noderīgas saites
- Terorisma finansēšanas definīcija
- Eiropas Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par rīcības plānu ar pastiprinātu cīņu pret teroristu finansēšanu
- Par “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma” paredzēto prasību izpildi
- Par terorisma finansēšanas novēršanas pasākumiem
- Vadlīnijas finanšu institūcijām teroristu finansēšanas gadījumu noteikšanai
- Apkopojoša informācija par pasākumiem cīņā pret teroristu finansēšanu (08.08.2017.)
- Atsevišķi piemēri, kas atklāj nopietnas pazīmes par saistību ar terorisma finansēšanu
- Cīņa pret bezpeļņas organizāciju ļaunprātīgu izmantošanu
- Ārlietu ministrijas informācija par sankcijām
- Personu saraksti, kas tiek turētas aizdomās par iesaistīšanos teroristiskās darbībās
- Atjaunotā informācija par darbu ar OFAC sarakstiem, kā arī citi jautājumi
- Metodiskie materiāli par neparastu un aizdomīgu darījumu ziņošanas sistēmu
- Sektoru noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un terorisma finansēšanas risku novērtējums (2017.-2018.)
- Nacionālais terorisma finansēšanas un proliferācijas finansēšanas risku ziņojums par 2017.- 2018.gadu (papildināts 2019.gada jūlijā) (latviešu valodā) (angļu valodā)
- Juridisko personu un nevalstisko organizāciju noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riski (publiskojamā versija)
Publikācijas
- Tematiskais atvērums “Moneyval”
- LV portāla tematiskās publikācijas
- Institūciju paziņojumi sabiedrībai (preses relīzes)
- Žurnāla “Jurista Vārds” tematiskās publikācijas:
- Medina L. Kas mūsdienu biznesā ir laba un slikta rīcība. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 10.-12.lpp.
- Letiņa L. Patiesā labuma guvēja statuss, tā reģistrācijas komercreģistrā nozīme. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 22.-27.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Brazovskis J., Pastars E. Risku kultūra un pārvaldība cīņai ar finanšu noziegumiem. Jurista Vārds, 30.04.2019., Nr. 17/18 (1075/1076), 28.-34.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Znotiņa I., Vītola D. Plānotas būtiskas izmaiņas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. Jurista Vārds, 12.03.2019., Nr. 10 (1067), 5.–7.lpp. (brīva pieeja abonentiem vai iegādājoties e-žurnālu)
- Tieslietu sistēmas auditā meklēs un labos vājās vietas. Jurista Vārds, 19.02.2019., Nr. 7 (1065), 6.–13.lpp. [intervija ar tieslietu ministru Jāni Bordānu]
- Jaunā valdība akcentē bezkompromisu tiesiskumu un likuma varu. Jurista Vārds, 29.01.2019., Nr. 4 (1062), 5. lpp.
- Kucina I., Medina L. Būtiskākās izmaiņas tiesu sistēmā un tiesību politikas jomā. Jurista Vārds, 29.01.2019., Nr. 4 (1062), 23.–29.lpp.