LV portāla infografika
Pasākumu plānā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai laikposmam līdz 2019. gada 31. decembrim izvirzītas piecas galvenās prioritātes, lai stiprinātu Latvijas spējas cīņā pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, terorisma un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanu.
Pasākumu plāns pieņemts, ņemot vērā Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas “Moneyval” 5. kārtas novērtēšanas 23. augusta ziņojumu par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) sistēmas efektivitāti. Tas izstrādāts, izvērtējot iepriekš apstiprināto NILLTFN plānu 2017.–2019. gadam un ieviešot papildu pasākumus, lai Latvija būtiski stiprinātu spējas cīnīties ar iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, terorisma un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanu un ieviestu “Moneyval” ziņojuma rekomendācijas līdz 2019. gada beigām.
LV portāls jau rakstīja, ka “Moneyval” Latvijai noteikusi pastiprinātu kontroles režīmu, par maz efektīvu atzīstot rīcību divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā. Tāpēc Latvijai īsā laika periodā jādemonstrē būtisks progress efektivitātes paaugstināšanā.
Lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanu, plānā iekļauti pasākumi, kas saistīti ar visiem “Moneyval” ziņojuma 11 efektivitātes rādītājiem:
Laikposmam līdz 2019. gada 31. decembrim ir izvirzītas piecas galvenās rīcības prioritātes:
Finanšu ministrijas Komunikāciju departamenta direktors Aleksis Jarockis norāda, ka šādu prioritāšu noteikšana visefektīvākajā veidā palīdzēs sasniegt plāna mērķi – samazināt vispārējos noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riskus, nodrošinot atbilstību starptautiskajām saistībām un standartiem NILLTF novēršanas jomā un veicinot sabiedrisko drošību, ekonomiskās vides konkurētspēju un uzticību Latvijas jurisdikcijai.
Lai īstenotu plāna prioritātes atbilstoši “Moneyval” novērtējuma sistēmas 11 efektivitātes rādītājiem, ir izstrādāti plāna rīcības virzieni un sasniedzamie rezultāti būtisko prioritāšu īstenošanai.
Svarīgākie rīcības virzieni, kuros nepieciešams panākt progresu, ir “Juridiskās personas un veidojumi” un “Mērķētas finanšu sankcijas proliferācijas finansēšanas apkarošanai”, jo šajos efektivitātes rādītājos Latvija ir saņēmusi zemu “Moneyval” komitejas novērtējumu, skaidro Finanšu ministrija. Rīcības virzienā “Juridiskās personas un veidojumi” tiek plānotas šādas galvenās darbības:
Ar šīm darbībām plānots panākt NILLTFNL prasībām atbilstošu juridisko personu patiesā labuma guvēju informācijas reģistrāciju un pieejamību, kā arī novērst juridisko personu ar augstāko riska pakāpi izmantošanu noziedzīgiem mērķiem.
Savukārt rīcības virzienā “Mērķētas finanšu sankcijas proliferācijas finansēšanas apkarošanai” tiek plānotas šādas galvenās darbības:
Ar šīm darbībām tiek plānots uzlabot juridisko ietvaru un starptautisko sadarbību proliferācijas finansēšanas apkarošanai, nodrošināt pienācīgus resursus finanšu sankciju ieviešanas uzraudzībai, uzlikt par pienākumu subjektiem nodrošināt iekšējās kontroles sistēmu izveidi.
Pēdējo trīs gadu laikā Latvija ir nozīmīgi stiprinājusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas normatīvo ietvaru un uzraudzības un kontroles mehānismu, uzsver Ministru prezidenta padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Guna Šnore. Darbs turpināts arī 2018. gadā – samazināti finanšu sektora riski, pārtraucot darījumus ar augsta riska čaulas veidojumiem, nodrošināta labāka piekļuve informācijai par patiesā labuma guvējiem, rosinātas izmaiņas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbībā.
Šī gada maijā, veicot grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, bankām un maksājumu iestādēm aizliegta sadarbība ar čaulas veidojumiem, ja tie atbilst noteiktam pazīmju kopumam – nav ekonomiskas darbības un tas reģistrēts jurisdikcijā, kas neparedz finanšu pārskatu iesniegšanu. Līdz ar to pēdējo dažu gadu laikā būtiski ir samazinājies ārvalstu noguldījumu īpatsvars un čaulu veidojumu noguldījumu īpatsvars.
2018. gada septembra beigās kopējie noguldījumi Latvijas kredītiestādēs bija 15,4 miljardi eiro, no tiem 12,3 miljardi eiro – iekšzemes, bet 3,1 miljards eiro – ārvalstu klientu noguldījumi. Pirms trim gadiem, 2015. gadā, situācija bija pretēja: 12,4 miljardi eiro jeb 53,4% bija ārvalstu, bet 10,8 miljardi eiro – iekšzemes noguldījumi.
Savukārt 2018. gada augusta beigās čaulu veidojumu noguldījumu īpatsvars, kas šī gada februārī bija 14,4%, nokritās līdz 4,3%. Savukārt aizliegto čaulu veidojumu, kas atbilst vismaz divām pazīmēm, noguldījumi ir pilnībā slēgti.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.