E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36805
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Pakalpojuma līguma slēgšana Latvijā ar citas valsts pilsoni

J
jautā:
16. jūlijā, 2025
Artūrs

Labdien! Vai uzņēmumam Tet no Latvijas Republikas tiesību aktu skatpunkta ir tiesības rezidentam ar pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļauju (nevis pilsoņa vai nepilsoņa personas apliecību) atteikt līguma slēgšanas brīdī samaksātās drošības naudas pārskaitīšanu turpmāko rēķinu segšanai, ja uzņēmums par pamatojumu norāda iekšējo politiku, kas paredz pieņemt tikai Latvijas Republikas pilsoņa/nepilsoņa ID karti? 
2024. gadā rezidents ar pastāvīgo ES iedzīvotāja uzturēšanās atļauju noslēdza pakalpojuma līgumu ar Tet, iemaksājot 100 eiro drošības naudu, ar mutisku vienošanos, ka pēc gada drošības naudu būs iespējams novirzīt nākamo rēķinu apmaksai. 2025. gadā, vēloties realizēt minēto vienošanos, uzņēmums Tet pieprasīja uzrādīt Latvijas Republikas ID karti, bet rezidenta uzrādīto pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļauju atteicās pieņemt, norādot uz uzņēmuma iekšējo politiku. Pakalpojuma līgumā un tā pielikumā nebija minētas prasības attiecībā uz klienta pilsonību vai uzturēšanās statusu. Uzskatu, ka šāda rīcība varētu būt diskriminējoša un neatbilst Satversmes 91. pantā noteiktajam vienlīdzības principam. 

A
atbild:
25. jūlijā, 2025
Pauls Vasks
jurists
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pie apstākļiem, kad uzņēmums ar fizisko personu noslēdzis rakstveida pakalpojuma līgumu, abām pusēm ir pienākums vadīties pēc noslēgtā līguma nosacījumiem, tostarp attiecībā uz drošības naudu un tās izlietojumu, ja līgums drošības naudu paredz. Mutiskas papildu vienošanās par rakstveidā noslēgta līguma nosacījumu grozīšanu strīdus gadījumā, visticamāk, nevar tikt ņemtas vērā. Šādu mutisku līguma grozījumu pierādīšana var būt ļoti sarežģīta. Turklāt līgumos nereti ietverta atruna, ka nekādas papildu vienošanās starp darījuma pusēm nav spēkā, iekams tās kā līguma grozījumi nav noformētas rakstveidā. 

Konkrētajā situācijā apstāklim, ka persona nav Latvijas pilsonis, nav tiesiskas nozīmes. Uzņēmumam nav tiesību atteikt kāda noslēgtā līguma nosacījuma izpildi, to pamatojot ar personas pilsonību. Personas identitāte un atbilstība līgumā izvirzītajām prasībām uzņēmumam jāpārbauda līguma noslēgšanas brīdī. 

Ja tomēr uzskatāt, ka uzņēmums ir pārkāpis jūsu kā patērētāja tiesības, ieteicams ar iesniegumu vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Iestādes kontaktinformācija pieejama šeit. 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 55 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas