Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) 2019. gadā iesaldētais iespējamo noziedzīgi iegūto finanšu līdzekļu apjoms ir trīsarpus reizes lielāks nekā 2018. gadā un sasniedz gandrīz 346 miljonus eiro.
Šo summu veido nauda – gandrīz 310 miljoni eiro, finanšu instrumenti – gandrīz 33 miljoni eiro, 15 nekustamie īpašumi aptuveni 3,4 miljonu eiro vērtībā, kā arī četri bankas seifi.
FID pērn nosūtījis 199 materiālus tiesībaizsardzības iestādēm, bet, pēc dienesta sniegtās informācijas, uzsākti 113 kriminālprocesi.
Pērn FID saņēmis 5264 ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem. Ziņojumos raksturīgākās tipoloģijas ir nezināmas izcelsmes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu veikšanas, krāpšana elektroniskā vidē, kā arī cita veida krāpšanas gadījumi.
Savukārt biežākās aizdomīguma pazīmes 2019. gadā saņemtajos ziņojumos ir neskaidra darījumā izmantoto līdzekļu izcelsme, izvairīšanās no nodokļu nomaksas, darījums bez acīmredzama likumiska nolūka, kā arī nepamatoti sarežģītu shēmu izmantošana.
Pērn ievērojami aktivizējusies starptautiskā sadarbība ar citām naudas atmazgāšanas novēršanas organizācijām – no ārvalstu finanšu izlūkošanas vienībām saņemti 706 pieprasījumi. Bet FID citām ārvalstu finanšu izlūkošanas vienībām nosūtījis 900 pieprasījumus, kas ir divas reizes vairāk nekā 2018. gadā.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.