NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
20. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Finanses

Pilnveido sankciju riska pārvaldīšanas prasības finanšu iestādēm

FOTO: Freepik

Finanšu un kapitāla tirgus komisija ir papildinājusi sankciju riska pārvaldīšanas normatīvos noteikumus ar prasību, ka finanšu iestādēm ir jānosaka kārtība, kādā ziņot par sankciju pārkāpšanu vai mēģinājumu to darīt. Savukārt no jauna pieņemtajos noteikumos paredzētas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas prasības kredītiestādei, kas ir maksātnespējas vai likvidācijas (arī pašlikvidācijas) procesā.

FKTK noteikumos Nr. 126 “Sankciju riska pārvaldīšanas normatīvie noteikumi”, kas stājās spēkā 19. augustā, ir noteikts, ka finanšu iestādēm savā sankciju iekšējās kontroles sistēmā ir jāparedz kārtība, kādā tiks ziņots FKTK un Valsts drošības dienestam par sankciju pārkāpšanu vai mēģinājumu to darīt un šī iemesla dēļ iesaldētajiem līdzekļiem, norāda FKTK. Iestādēm ir jāparedz arī kārtība, kā aizdomu gadījumā par starptautisko un nacionālo sankciju apiešanu vai apiešanas mēģinājumu finanšu ierobežojumu izpildē tiks informēts Finanšu izlūkošanas dienests.

Tāpat sankciju riska pārvaldīšanas normatīvu noteikumu grozījumi paredz pienākumu finanšu iestādēm veikt sankciju riska novērtējumu, kā arī riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas uzlabošanu, ja tiek konstatētas būtiskas izmaiņas sankciju jomā, piemēram, noteikts jauns sankciju režīms, kurš tiešā veidā ietekmē iestādi. Ir svarīgi, ka iestāde spēj reaģēt un nodrošināt efektīvus, riskam atbilstošus sankciju riska pārvaldīšanas pasākumus, ņemot vērā būtiskas izmaiņas vai ārējos apstākļus, kas ietekmē sankciju jomu.

Ar šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē FKTK normatīvie noteikumi Nr. 13 “Sankciju riska pārvaldīšanas normatīvie noteikumi”.

Savukārt FKTK normatīvie noteikumi Nr. 127 “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas prasību izpildes metodoloģijas izstrādes normatīvie noteikumi”, kas arī stājās spēkā 19. augustā, ir jauni, un tie paredzēti maksātnespējas procesa administratoriem vai likvidatoriem, lai tie maksātnespējas un likvidācijas procesā nodrošinātu, ka tiek ievērotas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) novēršanas jomas prasības.

Noteikumi paredz NILLTPF novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas prasību izpildes metodoloģijas izstrādi kredītiestādei, kas ir maksātnespējas vai likvidācijas (arī pašlikvidācijas) procesā, norādīts noteikumos.

Ievērojot, ka maksātnespējas vai likvidācijas procesā likvidējamajai kredītiestādei pastāv risks tikt iesaistītai darījumos ar personām, kas ir sankciju subjekti atbilstoši Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumam un sankciju riska pārvaldīšanas normatīvajām prasībām, noteikumi paredz metodoloģijā ietveramās iekšējās kontroles sistēmas prasības sankciju riska pārvaldīšanai likvidējamajā kredītiestādē.

Metodoloģijas mērķis ir nodrošināt, ka likvidējamā kredītiestāde veic nepieciešamos NILLTPF un sankciju riska pārvaldīšanas pasākumus, lai novērstu iespēju iesaistīt likvidējamo kredītiestādi NILLTPF un sankciju apiešanā, kā arī identificēt aizdomīgus darījumus un ziņot par tiem Finanšu izlūkošanas dienestam.

Detalizētu NILLTPF un sankciju riska pārvaldīšanas kārtību noteiks maksātnespējas procesa administrators vai likvidators atsevišķi katrā konkrētajā gadījumā, atbilstoši kredītiestādes risku izvērtējumam, norāda FKTK.

Noteikumi paredz, kādiem elementiem jābūt iekļautiem metodoloģijā un kādiem risku paaugstinošiem faktoriem jāpievērš uzmanība likvidācijas vai maksātnespējas procesā. Tāpat noteikumos norādīti darījumi, kuriem nosakāmas NILLTPF un sankciju riska pārvaldīšanas prasības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU