Ja daudzdzīvokļu dzīvojamā māja atrodas uz zemes, kas pieder citam cilvēkam, bet mājas dzīvokļu īpašnieki izmanto tikai daļu no zemes gabala, kādā veidā būtu jākārto jautājums par daļu no zemes nomas (6% gadā no kadastrālās vērtībās gadā), par to zemes gabalu ko māja izmanto. Kādi juridiski dokumenti tam ir vajadzīgi, vai pietiek, ka uz mājas zemes plāna vai topogrāfiskās kartes atzīmē cik lielu platību izmantos mājas dzīvokļu īpašnieki (to var arī attiecīgās programās izmērīt) un par to vienoties ar zemes īpašnieku noslēdzot piespiedu zemes nomas līgumu ar pievienotu pielikumu kurā ir šī atzīme par zemi ko mājas iedzīvotāji izmanto. Vai šim pielikumam ir juridisks spēks. Vai arī ir nepieciešami vēl kādi juridiski dokumenti, uzmērījumi?
Tiesību akti reglamentē, kā dzīvokļu privatizācijas procesā nosakāms piesaistītā zemes gabala apmērs, kā arī zemes nomas līguma slēgšanas nosacījumus.
Rīgas pašvaldības Dzīvojamo māju privatizācijas komisija (turpmāk - Komisija) informē: likuma ,,Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju" l.panta 20.punkts nosaka, ka privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamais zemes gabals ir zeme, uz kuras uzcelta dzīvojamā māja, tās uzturēšanai, apsaimniekošanai un funkcionēšanai nepieciešamie infrastruktūras, labiekārtojuma un komunikāciju elementi, kas uzrādīti šā zemes gabala detālplānojumā.
Ministru kabineta 19.01.1999. noteikumu Nr.20 ,,Dzīvojamās mājas privatizācijai nepieciešamo dokumentu sagatavošanas noteikumi" 4.punkts nosaka, ka funkcionāli nepieciešamā zemes gabala plānu izstrādā un zemes gabala robežas dabā uzmēra pēc attiecīgā privatizācijas komisijas vai tās pilnvarotas personas pasūtījuma Valsts zemes dienests, attiecīgās pašvaldības dienesti vai licencētas fiziskās un juridiskās personas atbilstoši savstarpēji noslēgtiem līgumiem un saskaņotiem darbu izpildes grafikiem.
Minēto noteikumu 33.punkts nosaka, ka funkcionāli nepieciešamā zemes gabala plānu izstrādā un zemes gabala robežas dabā nosaka atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas metodiskajiem norādījumiem par privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešama zemes gabala noteikšanu.
Kā norāda Augstākās tiesas Senāts, „darbības funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšanā kā privatizācijas procesa sastāvdaļa ir izpildītas līdz ar dzīvojamās mājas privatizācijas procesa pabeigšanu, un šādi noteikta funkcionāli nepieciešamā zemes gabala robežas un platība kļūst saistoša gan personām, kas iegūst īpašumā dzīvokli, gan zemes īpašniekam, līdz ar to dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala platību var grozīt ar dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmumu, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību, ja, piemēram, dzīvokļu īpašnieki vēlas lietot mazāku zemes platību (skat. Augstākas tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2010.gada 22.februāra spriedumu lietā Nr.SKA-46/2010 un Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta Senāta 2010.gada 19.marta spriedumu lietā Nr.SKA-79/2010), vai arī apstrīdēt vispārējās jurisdikcijas tiesā".
Vienlaicīgi informējam, ka 2015.gada 1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”, kas nosaka dzīvojamām mājām funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanas kārtību un kārtību, kādā nosakāmi un sedzami izdevumi par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanu.
Kā arī 2015.gada 1.jūlijā stāsies spēkā likuma 85.pants, kas cita starpā nosaka, ka dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanu var ierosināt privatizētā objekta īpašnieks (dzīvokļa īpašnieks), ja dzīvojamai mājai noteiktais funkcionāli nepieciešamais zemes gabals pilnībā vai daļēji pieder citai fiziskajai vai juridiskajai personai. Dzīvokļu īpašnieki ir tiesīgi ierosināt dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanu, izteikt apsvērumus dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanas procesā, kā arī pārsūdzēt pašvaldības lēmumu attiecībā uz dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanas uzsākšanu vai pārskatīšanu, ja to nolēmusi dzīvokļu īpašnieku kopība Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā.
2014.gada 4.novembrī pieņemti grozījumi Rīgas domes 26.09.2006. nolikumā Nr.56 ,,Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijas nolikums”, kas cita starpā nosaka, ka Komisijas funkcijās ietilpst pārskatīt dzīvojamām mājām funkcionāli nepieciešamos zemes gabalus. Ņemot vērā minēto, Komisija būs tiesīga izskatīt jautājumu par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala platības pārskatīšanu pēc 2015.gada 1.jūlija.
SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” informē, ka saskaņā ar likuma „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50.panta pirmās daļas 3.punktā noteikto, privatizētā objekta īpašnieka pienākums ir slēgt zemes nomas līgumu vai pilnvarot dzīvojamās mājas pārvaldītāju un apsaimniekotāju slēgt zemes nomas līgumu ar tā zemes gabala īpašnieku — fizisko vai juridisko personu —, uz kura atrodas privatizētais objekts. Savukārt šā likuma 54.panta pirmajā daļā noteikts, ka zemes gabala īpašniekam ir pienākums noslēgt zemes nomas līgumu ar privatizētā objekta īpašnieku.
Zemes nomas līgumu slēdz par tā zemes gabala lietošanu, ko pašvaldības dome vai tās pilnvarota institūcija, vai valsts akciju sabiedrība „Privatizācijas aģentūra” noteikusi kā dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu.
Dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā (piesaistītā) zemes gabala platību ir iespējams grozīt pēc abpusējas dzīvokļu īpašnieku un zemes īpašnieka vienošanās. Lai sagatavotu piedāvājumu, nepieciešams sagatavot dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā (piesaistītā) zemes gabala korekcijas projektu, kuru pasūta un apmaksā grozījumu ierosinātājs.
Tātad, slēdzot zemes nomas līgumu, nepietiek ar atzīmēm topogrāfiskajā kartē, bet ir nepieciešams plāns par dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu (piesaistītā zemes gabala plāns ar sadalījumu pa gruntīm). Dzīvojamām mājām piesaistāmo zemju robežu plānus ar sadalījumu pa gruntīm var saņemt Latvijas Republikas Valsts zemes dienestā Puškina ielā 14, Rīgā, informatīvais tālrunis 67038800, e-pasts: info@vzd.gov.lv.
Gadījumā ja zemes piespiedu nomas līgums iepriekš nebija slēgts, papildus minētajam dzīvojamai mājai piesaistītā zemes gabala/u plānam (ar sadalījumu pa gruntīm, ja ir piesaistīti vairāki zemesgabali), zemes īpašniekam ir jāiesniedz:
Arī SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” vērš uzmanību uz to, ka no 2015.gada 1.jūlija stāsies spēkā grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldības dzīvojamo māju privatizāciju”, kur tiks noteikta kārtība, kādā ierosināma dzīvojamajai mājai funkcionāli piesaistītā zemes gabala pārskatīšana (85.pants, 86.pants).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!