E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31771
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
4
4

Kāpēc jāmaksā par ūdens patēriņa starpību

J
jautā:
10. februārī, 2024
Alla

Īpašumā ir dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā. Pieder arī 5938/218550 domājamā daļa no zemes, uz kuras atrodas māja. Apsaimniekotājs SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” rēķinā ik mēnesi iekļauj pozīciju par ūdens patēriņa starpību. Pēdējā mēnesī tie bija 2,5 kubikmetri. Dzīvoklī ir uzstādīti visi nepieciešamie ūdens skaitītāji. Vai tiešām par šādu pozīciju ir jāmaksā? Vai to ir iespējams apstrīdēt? Papildus pie mājas ir ierīkots stāvlaukums. Par to tiek iekasēta gada maksa 9,99 eiro. Ja zeme ir mājas īpašumā un man kā īpašniekam pieder noteikta domājamā daļa, vai tiešām RNP ir jāmaksā abonementa maksa? Vai šo maksu ir iespējams apstrīdēt?

A
atbild:
15. februārī, 2024

Jautājumi par ūdens patēriņa aprēķinu izskan bieži, īpaši saistībā ar patēriņa starpību. Jāsaka gan, ka pārvaldnieks nepiegādā klientiem ūdeni, bet patēriņa aprēķinā – ja klienti ar vairākuma balsojumu nav lēmuši citādi – ievēro Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” noteikto kārtību.

Noteikumu 19. punkts nosaka: ja veidojas starpība starp mājas kopējā ūdens skaitītāja rādījumu un dzīvokļu īpašumos ar skaitītājiem noteikto ūdens patēriņu, tad tiek veikts norēķins par ūdens patēriņu.

Par to, kas ir ūdens patēriņa starpība un kāpēc tā veidojas, vairāk var uzzināt Ekonomikas ministrijas skaidrojošajā materiālā, kas izlasāms šeit.

Ja dzīvokļu īpašnieki vēlas minimizēt ar individuālo rādījumu iesniegšanu saistītās neprecizitātes,  tad viņi var uzstādīt jaunākās paaudzes automātiskās nolasīšanas skaitītājus. Tad ūdens patēriņa rādītāji tiks iesniegti automātiski, tādējādi samazinot risku, ka patēriņa starpību ietekmē neapzinīgie kaimiņi, kas neiesniedz rādījumus vai arī tos iesniedz nekorekti.

Savukārt ikgadējais maksājums par stāvlaukumu jāmaksā nevis par tā izmantošanu, bet gan stāvēšanas atļaujas izgatavošanu. Ja klientam nav auto un viņš neplāno izmantot autostāvvietu pie mājas, tad šāda atļauja nav nepieciešama. Dzīvokļu īpašnieki 2021. gada jūnijā pieņēma kopības lēmumu par ceļazīmju uzstādīšanu, pilnvarojot pārvaldnieku izgatavot un izsniegt stāvēšanas atļaujas saskaņā ar pārvaldnieka maksas pakalpoju cenrādi. Tas, ka dzīvokļa īpašniekam pieder domājamā daļa no zemes, neatbrīvo viņu no saistībām, kas noteiktas kopības lēmumā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 98 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas