FOTO: Paula Čurkste, LETA.
3. jūlijā stājas spēkā Nacionālo drošību apdraudošu darījumu ierobežošanas likums, ar ko tiek aizliegts Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kā arī šajās valstīs reģistrētām juridiskajām perosnām iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā.
Ar likumu ir noteikts, ka Latvijā ir aizliegts iegūt nekustamo īpašumu vai tā daļu, piedalīties nekustamā īpašuma vai tā daļas izsolē, kā arī izlietot pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības uz nekustamo īpašumu vai tā daļu:
Nekāda veida darījumi, kuri noslēgti pēc šī likuma stāšanās spēkā 2025. gada 3. jūlijā un pēc kuriem iepriekšminētās fiziskās vai juridiskās personas iegūst nekustamo īpašumu Latvijā, nav spēkā un nevar tikt nostiprināti zemesgrāmatā (koroborēti).
Darījumiem un mantojuma lietām, kas uzsāktas pirms šī likuma stāšanās spēkā, ir paredzēts pārejas periods – trīs mēneši.
Likumā ir noteikti izņēmumi fiziskajām personām. Proti, iepriekšminētais aizliegums nav attiecināms uz gadījumiem, kad Krievijas Federācijas vai Baltkrievijas Republikas pilsonis nekustamo īpašumu vai tā daļu iegūst:
Likuma 1. pantā sniegts ierobežojošo pasākumu pamatojums. Likumdevējs uzsver, ka Latvijas Republikai kā demokrātiskai tiesiskai valstij ir pienākums veikt īpašus pašaizsargājošās demokrātijas principam atbilstošus pasākumus.
Likumprojekta anotācijā norādīts, ka likuma mērķis ir ierobežot Krievijas Federācijas īstenotās hibrīdkara metodes Latvijā. “Būtisks Krievijas Federācijas nemilitārās ietekmes instruments ir tās organizētā un kontrolētā t. s. tautiešu politika. [..] Krievijas Federācija savu ārpolitikas mērķu sasniegšanā nozīmīgu lomu atvēlējusi tieši tautiešiem jeb krievvalodīgajai diasporai [..], kas laika gaitā mērķtiecīgi instrumentalizēta un tiek izmantota, lai attaisnotu un pamatotu Krievijas Federācijas agresīvo politiku [..], tostarp Latvijas Republikā. [..] Krievijas Federācija tiesiskiem līdzekļiem var nodrošināt priekšnoteikumus, lai tās ārpolitisko mērķu atbalstītājiem un īstenotājiem būtu iespēja uzturēties ārvalstīs, tostarp Latvijas Republikā. [..] Viens no Krievijas Federācijas nemilitārās ietekmes īstenošanas instrumentiem un hibrīdkara elementiem ir nekustamo īpašumu pastarpināta iegūšana citās valstīs. [..] jāņem vērā, ka Krievijas Federācija ir izmantojusi savu pilsoņu klātbūtni ārvalstī kā iemeslu kara uzsākšanai, savu militāro rīcību attaisnojot ar savu pilsoņu aizsardzību.”
Likuma mērķis ir nepieļaut un liegt:
Likumdevējs ir noteicis, ka Ministru kabinets reizi gadā izvērtē šajā likumā noteikto tiesību ierobežojumu nepieciešamību.
Plašāk par tēmu LV portālā >>
|
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.
Noderīgi resursi
Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām