FOTO: Freepik
12. oktobrī stājas spēkā likuma “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” grozījumi, kas padarīs pieejamāku informāciju par reģistrēto tiesību subjektu vai personu sasaisti ar sankciju subjektiem, uz kuriem attiecas Eiropas Savienības vai NATO dalībvalstu sankcijas.
Uzņēmumu reģistra (UR) tīmekļvietnē līdz šim nebija pieejamas ziņas par to, vai tiesību subjekts ir sankcionēts (proti, vai pats subjekts vai kāda uzņēmuma amatpersona ir pakļauta sankcijām).
Stājoties spēkā likuma grozījumiem, Uzņēmumu reģistram tīmekļvietnē pie katra subjekta būs jānorāda pilnīga informācija par piemērotajām sankcijām.
Likuma grozījumu mērķis ir atvieglot sākotnējo sadarbības partneru vai klientu sankciju risku izvērtēšanas procesu, tai skaitā publisko iepirkumu jomā. Viegli pieejamā informācija ļaus identificēt tos potenciālos sadarbības partnerus, uz kuriem attiecināmas Eiropas Savienības vai NATO dalībvalsts noteiktās sankcijas.
Grozījumi likumā paredz, ka Uzņēmumu reģistrs bez atsevišķa lēmuma pieņemšanas var reģistrēt un aktualizēt informāciju par to, ka tiesību subjektam piemīt sankciju risks.
Papildus tam būs jānorāda ziņas, kas liecina par sankciju subjekta saistību ar Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros reģistrēto tiesību subjektu, un šāda informācija par sankciju subjektu:
Grozījumi likumā nosaka UR uzdevumu veikt tiesību aktu, lēmumu, citu dokumentu un citu institūciju sniegtās informācijas, kā arī publiski pieejamo datu analīzi par piemērotajām Eiropas Savienības un NATO dalībvalstu sankcijām kopsakarā ar UR reģistrēto informāciju un citiem iesniegtajiem dokumentiem, lai secinātu noteikto sankciju attiecināšanu uz tiesību subjektiem, kas ir reģistrēti UR, un atspoguļotu šīs ziņas publiski pieejamā veidā.
Paredzēts, ka līdz atbilstoša tehniskā risinājuma izstrādei informācija par sankciju subjektiem tiks publicēta tikai apkopota saraksta veidā.
Kamēr nebūs ieviestas izmaiņas IT sistēmā, informāciju UR publicēs savā mājaslapā.
Likuma grozījumiem stājoties spēkā, UR steidzamības kārtībā strādās pie izmaiņām IT sistēmā.
Lai izpildītu grozījumos paredzētās normas, 2023. gadam paredzēts papildu finansējums 416 447 eiro apmērā, bet 2024. gadam un 2025. gadam – 304 008 eiro apmērā.
Latvijai juridiski saistoši ir vairāki desmiti atšķirīgu sankciju režīmu pret vairāk nekā 30 valstīm, kas aptver Eiropas Savienības un Apvienoto Nāciju Organizācijas sankciju režīmus. Sankciju ievērošanu īpaši aktuālu padara Latvijas ģeopolitiskā situācija un fakts, ka sankcijas ir noteiktas pret divām Latvijas kaimiņvalstīm – Baltkrieviju un Krieviju –, uz kurām attiecas gan finanšu, gan civiltiesiskie, gan ieceļošanas, gan dažādu veidu sektorālie ierobežojumi, piemēram, tirdzniecības ierobežojumi noteiktu kategoriju precēm, norādīts likumprojekta anotācijā.
Sankcionēto personu saraksts tiek pastāvīgi pārskatīts un periodiski atjaunots. Saskaņā ar zvērinātu advokātu biroja “Cobalt” sagatavoto informāciju Latvijā 2022. gada 16. martā bija ap 5000 juridisko personu, kuru piederība ir saistāma ar Krieviju vai Baltkrieviju, jo to galvenie sadarbības partneri (vairāk nekā 30% no apgrozījuma) ir tieši šajās valstīs.
Plašāk par tēmu >>
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.