Freepik
Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas stājas spēkā 8. novembrī, nosaka, ka turpmāk Finanšu ministrija, nevis Finanšu izlūkošanas dienests, koordinēs uzraudzības un kontroles institūciju sadarbību. Ar grozījumiem tiek pagarināts arī termiņš, kurā Ministru kabinetam jāiesniedz Saeimā likumprojekts, kas vienādo nosacījumus informācijas pieejamības nodrošināšanai likuma subjektiem no informācijas sistēmām.
Lai sekmētu uzraudzības un kontroles institūciju (UKI) savstarpējo koordināciju un sadarbību, kā arī veicinātu vienotu pieeju uzraudzības un kontroles pienākumu izpildē, ar Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) rīkojumu 2019. gadā tika izveidota UKI platforma, norādīts likumprojekta anotācijā.
Pasākumu plāns noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) novēršanai laikposmam no 2020. līdz 2022. gadam paredz regulāru UKI platformas sēžu organizēšanu, lai uzturētu mehānismu, kas nodrošina, ka visām UKI ir vienota izpratne par NILLTPF riskiem un ka tiek piemēroti adekvāti preventīvie pasākumi šo risku mazināšanai, kā arī lai nodrošinātu informācijas apmaiņu par NILLTPF riskiem, savstarpējo koordināciju un sadarbību uzraudzības un kontroles institūciju starpā.
Par minētā pasākuma atbildīgo institūciju pasākumu plānā bija noteikts FID. Vērtējot NILLTPF novēršanas jomas atbildīgo institūciju kompetenču sadalījumu, secināts, ka, ņemot vērā FID darbības mērķus, tiesību un pienākumu tvērumu, dienests nav atbilstošākā atbildīgā institūcija.
Līdz ar to grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā paredz par atbildīgo institūciju noteikt Finanšu ministriju.
Lai veicinātu informācijas apmaiņu UKI platformas ietvaros, izmaiņas likumā paredz tiesības Finanšu ministrijai, FID un UKI pēc savas iniciatīvas sadarbības platformas ietvaros apmainīties ar informāciju, kas attiecas uz NIILTPF vai šo darbību mēģinājumu, identificētajiem nozares riskiem un veiktajiem uzraudzības un kontroles pasākumiem.
Ar grozījumiem noteikts, ka UKI sniedz Uzņēmumu reģistram (UR) uzraudzības un kontroles institūcijas reģistrēto likuma subjektu un to darbinieku, kuri deleģēti paziņot par neatbilstošu informāciju un pieprasīt un saņemt šā likuma 5.1 panta otrajā daļā minēto informāciju, identificējošos datus, kontaktinformāciju un citu informāciju, kas UR nepieciešama paziņojumu sistēmas darbības nodrošināšanai un informācijas nodošanai Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā.
Pārejas noteikumi nosaka, ka UR apkopos un nodos minēto informāciju vienotajai informācijas sistēmai līdz 2024. gada 1. februārim.
Uzzini vairāk >>
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.
Noderīgi resursi
Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām