2020. gadā Finanšu izlūkošanas dienests (FID) izdevis 440 rīkojumus par līdzekļu iesaldēšanu, iesaldēti iespējami noziedzīgi iegūti finanšu līdzekļi 429,412 miljonu eiro apmērā. Pērn arī liegta 45 nekustamo īpašumu pārreģistrācija un piekļuve četriem bankas seifiem.
Absolūti lielākā daļa – 349,10 miljoni eiro – iesaldēti likvidējamās kredītiestādēs (“ABLV Bank”, “PNB Banka” un “Trasta komercbanka” – red.). Citās kredītiestādēs iesaldēto iespējami noziedzīgi iegūto līdzekļu summa 2020. gadā ir 76,52 miljoni eiro, 3,787 miljoni iesaldēti citās finanšu iestādēs.
2020. gadā FID ir saņēmis 4833 ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, no tiem 4103 ir pētīti papildus.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma subjektu iesniegtajos ziņojumos par aizdomīgiem darījumiem biežāk norādītie iespējamie noziedzīgie nodarījumi ir krāpšana – pikšķerēšana (phishing), piesavināšanās (tostarp uzņēmuma līdzekļu piesavināšanās), kredīta un citu aizdevumu negodprātīga saņemšana un izmantošana, darba samaksas noteikumu pārkāpšana (tā saucamās aplokšņu algas) u. c.
Tiesībaizsardzības iestādēm 2020. gadā nosūtīti 622 materiāli. Pērn ierosināti 344 kriminālprocesi pēc FID sniegtās informācijas un Krimināllikuma 195. panta.
Nacionālajā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas risku novērtējuma ziņojumā par 2017.–2019. gadu kā galvenie predikatīvie noziegumi (noziegumi, kas ģenerē noziedzīgi iegūtus līdzekļus) ir izvirzīti krāpšana, nodarījumi nodokļu jomā, nelikumīga akcizēto preču aprite un arī korupcija.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.
Noderīgi resursi
Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām