FOTO: Freepik
No šodienas, 7. janvāra, palielināts informācijas apjoms, kuru Uzņēmumu reģistrs ikvienam piedāvā tiešsaistē bez maksas un bez autorizācijas. Kopumā pieeja tiek nodrošināta datiem no 14 reģistriem, piemēram, komercreģistra, komercķīlu reģistra, biedrību un nodibinājumu reģistra u. c.
Jaunās iespējas nosaka 2019. gada 14. novembrī Saeimā pieņemtie grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”. Likums papildināts ar 4.15 pantu, kurā noteikta reģistrācijas lietu publiskā un nepubliskā daļa.
Publiskā informācija par uzņēmumiem, organizācijām un personām ir pieejama Uzņēmuma reģistra (UR) informācijas tīmekļvietnē https://info.ur.gov.lv.
Ja reģistra ierakstam vai reģistrētajām ziņām ir noteikts ierobežotas pieejamības informācijas statuss vai ar normatīvo aktu ir ierobežota to publiskošana, tās iekļauj reģistrācijas lietas nepubliskajā daļā.
Pēc reģistru atvēršanas publiski pieejama kļūst aktuālā un vēsturiskā informācija par vairāk nekā 650 000 tiesību subjektu, piemēram, sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, akciju sabiedrībām, biedrībām u. c., norāda UR.
Ikvienam izlasāmi arī juridiskie fakti, piemēram, komercķīlas un laulības līgumi. Informācija kopumā pieejama no 14 reģistriem un sarakstiem – komercreģistra, komercķīlu reģistra, biedrību un nodibinājumu reģistra u. c.
UR reģistru informācija ir pieejama trīs līmeņos. No 7. janvāra klienti to var saņemt:
Maksa pakalpojumam tiek saglabāta, ja minēto informāciju nevar izsniegt automatizēti vai tā prasa satura izvērtēšanu, ievērojot fizisko personu datu aizsardzību.
Pakalpojumu apraksti, tāpat kā līdz šim, ir pieejami UR mājaslapas sadaļā “Saņem informāciju”.
LV portāls jau rakstīja, ka grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” izstrādāti, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma nosacījumu par UR biznesa reģistru datu bezmaksas pieejamību visiem interesentiem.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.