NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
09. septembrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Finanses
6
6

Jauni noteikumi finanšu noziegumu novēršanai

FOTO: Pixabay

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir pieņēmusi divus jaunus noteikumus, kas skar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanu.

FKTK normatīvie noteikumi Nr. 125 “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas iekšējās kontroles sistēmas neatkarīga izvērtējuma veikšanas normatīvie noteikumi” stājās spēkā 16. augustā. To mērķis ir noteikt prasību par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (turpmāk – NILLTPFN) iekšējās kontroles sistēmas papildu izvērtējumu, tādējādi palielinot iestādes iekšējās kontroles sistēmas efektivitāti, skaidro FKTK.

Noteikumi paredz minimālo iestādes NILLTPFN iekšējās kontroles sistēmas izvērtējuma tvērumu, nosakot, kāds iekšējās kontroles sistēmas elementu izvērtējums iestādei ir obligāti jānodrošina. Noteikumi paredz kārtību, kā neatkarīgais izvērtējums veicams, tostarp prasības veicējam un veikšanas deleģējumu vairākiem neatkarīgā izvērtējuma veicējiem. Noteikumi paredz arī neatkarīgā izvērtējuma ziņojuma satura minimālās prasības, tā iesniegšanas FKTK kārtību un ziņojumā ietverto rekomendāciju ieviešanas prasības.

Savukārt FKTK noteikumi Nr. 135 “Klientu izpētes, klientu padziļinātās izpētes un skaitliskā riska novērtējuma sistēmas izveides normatīvie noteikumi”, kas pieņemti 21. augustā, stāsies spēkā 1. decembrī. FKTK ir izvērtējusi pašlaik regulējumā noteikto riska faktoru saturu, un jaunajos noteikumos tas papildināts, kā arī noteikts padziļinātās izpētes veikšanas ietvars.

Līdz šim prasības NILLTPN likuma subjektu padziļinātās izpētes veikšanai noteica FKTK pērn 9. janvārī pieņemtie noteikumi Nr. 3 “Klientu padziļinātās izpētes normatīvie noteikumi kredītiestādēm un licencētām maksājumu un elektroniskās naudas iestādēm” un noteikumi Nr. 2 “Klientu padziļinātās izpētes normatīvie noteikumi”. Arī FKTK 2017. gada 25. septembrī pieņemtie ieteikumi Nr. 152 “Ieteikumi kredītiestādēm aizdomīgu darījumu pazīmju konstatēšanai” ietver pazīmes, kuras var liecināt par aizdomīgu darījumu un kuras konstatējot kredītiestādei jāveic padziļinātā izpēte. Šie trīs FKTK normatīvi zaudēs spēku šogad, 1. decembrī.

FKTK norāda, ka Eiropas Banku iestāde pērn janvārī izdeva kopīgās pamatnostādnes saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas (ES) 2015/849 17. pantu un 18. panta 4. punktu par vienkāršotu un pastiprinātu klienta uzticamības pārbaudi un faktoriem, kas kredītiestādēm un finanšu iestādēm ir jāņem vērā, novērtējot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un teroristu finansēšanas risku, kurš saistīts ar darījumu attiecībām un gadījuma rakstura darījumiem. Ievērojot, ka pamatnostādnēs ir noteikti jauni riska faktori un padziļinātās izpētes veikšanas ietvars, minēto prasību ieviešanai bija nepieciešami grozījumi pašreizējos normatīvajos aktos.

Jaunie noteikumi apvieno iepriekš minētos divus FKTK noteikumus un ieteikumus kredītiestādēm aizdomīgu darījumu pazīmju konstatēšanai un nosaka prasības atbilstoši pamatnostādnēm, kas paredz riska faktoru izvērtēšanu ne vien kredītiestādēm, bet arī citām finanšu iestādēm. Tāpat noteikti izņēmuma gadījumi, kad iestādes var izpētīt tikai atsevišķu darījumu vai darījumus, kas radījuši paaugstināta riska apstākļus. Vienlaikus, ievērojot to, ka daļa pamatnostādnēs uzskaitīto riska faktoru atbilst pazīmēm, kas var liecināt par aizdomīgu darījumu, noteikumos ietvertas ieteikumos minētās pazīmes.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU