DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Nacionālā riska novērtējuma ziņojuma izstrāde ir pozitīvs paraugs starpinstitucionālajai sadarbībai

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Finanšu izlūkošanas dienests šodien, 13. oktobrī, tiesībaizsardzības un drošības iestādēm, uzraudzības un kontroles institūcijām, privātajam sektoram un valsts pārvaldes iestādēm attālinātā sanāksmē prezentēja izstrādātā Nacionālā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) riska novērtējuma ziņojuma par 2017. - 2019. gadiem projektu (Nacionālais riska novērtējums). Nacionālā riska novērtējuma izstrādē piedalījās vairāk nekā 30 iestādes, tādējādi apliecinot sadarbības nozīmību kopēja mērķa sasniegšanai.

Nacionālā riska novērtējuma izstrādi nosaka gan starptautiskie standarti, gan arī Eiropas Komisijas Pārnacionālais riska novērtējums tiek gatavots, par pamatu ņemot Eiropas Savienības valstu nacionālos riska novērtējumus. Nacionālais riska novērtējums ir kā pamats turpmākās politikas izstrādei NILLTPF novēršanas jomā, savukārt privātajā sektorā tas ļauj nodrošināt atbilstošu iekšējo kontroles procedūru ieviešanu.  

Lai arī Nacionālais riska novērtējums vēl ir izstrādes procesā, pārskata periodā nacionālajam noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskam ir tendence samazināties, jo ievērojami mazinājušās pārrobežu finanšu plūsmas no augsta korupcijas riska valstīm, pilnveidots NILLTPF novēršanas normatīvais regulējums, kā arī stiprināta uzraudzības un kontroles institūciju un tiesībaizsardzības iestāžu kapacitāte. Risku samazina arī atsevišķu sektoru riska līmeņa mazināšanās, it īpaši tas attiecināms uz būtiskāko sektoru – kredītiestādēm, kā arī iestāžu savstarpējās sadarbības uzlabošanās un kopējais risku izpratnes pieaugums.

Finanšu izlūkošanas dienests turpinās konsultācijas gan ar valsts pārvaldes, gan privātā sektora pārstāvjiem un pēc visu komentāru saņemšanas un to atbilstošas iestrādes, Nacionālā risku novērtējuma ziņojumu plāno publiskot šī gada beigās.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma

Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)

NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)

 

 

12 rīcības virzieni:

1. Riski, politika un koordinācija

2. Starptautiskā sadarbība

3. Finanšu sektors

4. Nefinanšu sektors

5. Juridiskās personas un veidojumi

6. Finanšu izlūkošana

7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana

8. Konfiskācija

9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana

10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas

11. Proliferācijas finansēšanas finanšu sankcijas

12. Starptautiskās un nacionālās sankcijas

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI