NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
20. novembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Finanses
4
4

Videoskaidrojumu “Zini savas tiesības!” 4. sezona ir klāt!

Videoskaidrojumi veidoti sadarbībā ar SIA “Vidzemes televīzija” un būs skatāmi arī kanāla ReTV ēterā trešdienās plkst. 21.30 ar atkārtojumiem ceturtdienās plkst. 6.50 un 14.00.

Turpmākajās četrās ceturtdienās no 21. novembra LV portālā būs pieejami četri videoskaidrojumi par centrālo tematu – nauda un ar to saistītie jautājumi –, kas veidoti tematiskajā ciklā “Zini savas tiesības!”. Šoreiz videoskaidrojumos uzmanība vērsta katra iedzīvotāja izpratnei – atpazīt un nepiedalīties darbībās, kas saistītas ar nelegāli iegūtu naudas līdzekļu apriti, uzzināt par finanšu noziegumu ietekmi uz personīgo, kā arī valsts labklājību un veicināt kopējo tiesībpratību.

21. novembra videoskaidrojumā “Pakalpojumu maksājumi skaidrā naudā. Ko ietaupām uz nodokļu rēķina” būs diskusija ar Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieci nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes asociēto profesori Olgu Bogdanovu.  

Valsts uztur skaidras naudas apriti – ir atļauts gan veikt noteiktus maksājumus, gan saņemt darba samaksu skaidrā naudā, tomēr nodokļu nomaksas apiešana un iespaidīgā nelegālās naudas aprite ekonomikā vienlaikus liek iet skaidras naudas aprites ierobežojumu noteikšanas ceļu, proti, valsts ar konkrētām tiesību normām prasa noteiktu darījumu deklarēšanu. Skaidrosim, kādas ar skaidras naudas apriti saistītās izmaiņas nākamgad mūs sagaida.

28. novembra videoskaidrojuma galvenā tēma ir finanšu pratība un tās veicināšana. Dati par krāpniecībā cietušo personu skaitu un izkrāptajām naudas summām nepārprotami liecina, ka minētā krāpniecības veida apmērs ik gadu pieaug. Krāpniecības metodes kļūst arvien sarežģītāk atpazīt, un par krāpniecības upuri var kļūt ikviens. Diskusijā “Izplatītākās finanšu krāpšanas metodes. Kā nekļūt par krāpšanas upuri ar viesiem – Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieku Oļegu Filatovu un tehnoloģiju entuziastu Elvisu Strazdiņu – sniegsim ieskatu, kā sevi iespējami pasargāt no krāpniecības un kur vērsties, ja esat kļuvis par upuri.

5. decembra videoskaidrojums būs veltīts darba tiesībām un nelegālās nodarbinātības riskiem, piemēram, piekrītot saņemt algu aploksnē vai strādājot bez darba līguma. Diskusijā “Nelegālās nodarbinātības slēptās pazīmes. Kas jāzina darbiniekam” ar Valsts darba inspekcijas direktoru Renāru Lūsi un zvērinātu advokāti un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieci Gitu Oškāju skaidrosim, kam pievērst uzmanību, piesakoties darbā, un kā rīkoties, ja tiek piedāvāta nelegālā nodarbinātība un solīts “uz rokas” maksāt vairāk nekā nolīgts līgumā.

12. decembra videoskaidrojuma “Riski darījumos ar nekustamajiem īpašumiem. Kā nekļūt par krāpniecības upuri” viesi – Valsts ieņēmumu dienesta Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore Agnese Rudzīte un zvērināts advokāts Olavs Cers – skaidros, kāpēc darījumi ar nekustamajiem īpašumiem ir zem valsts uzraudzības lupas, kādi ir krāpniecības riski, kā veikt darījumu, lai izvairītos no apkrāpšanas un nelikumībām, un kāpēc, veicot nekustamā īpašuma darījumu, ir svarīgi norādīt tā patieso cenu.

Videoskaidrojumi veidoti sadarbībā ar SIA “Vidzemes televīzija” un būs skatāmi arī kanāla ReTV ēterā trešdienās plkst. 21.30 ar atkārtojumiem ceturtdienās plkst. 6.50 un 14.00.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI