Vai var saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja pārtrauktas darba attiecības, bet bezdarbniekam ir sava SIA

J
jautā:
25. jūlijā, 2024
Maksims

Esmu algots strādnieks restorānā, kā arī man ir sava SIA. Ja darba attiecības ēdināšanas uzņēmumā tiek izbeigtas, vai es varēšu saņemt bezdarbnieka pabalstu? Paldies!

A
atbild:
29. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt tikai tad, ja tā saņemšanas laikā negūst ienākumus.

NVA, lemjot par bezdarbnieka statusa piešķiršanu, vērtē personas atbilstību Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Viens no kritērijiem – persona nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punktā noteikto valdes loceklis uzskatāms par darba ņēmēju, ja:

  • ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta;
  • kapitālsabiedrībai (SIA) taksācijas gada kārtējā mēnesī apgrozījums ir lielāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru (700 eiro), kas reizināts ar koeficientu 5, un kapitālsabiedrībā šajā mēnesī nav neviena darba ņēmēja vai visiem darba ņēmējiem obligāto iemaksu objekts ir mazāks par minimālās mēneša darba algas apmēru.

Individuālā situācijā par bezdarbnieka pabalstu jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.