TĒMA: Pensijas

Vai var doties priekšlaicīgā pensijā nevis divus, bet vienu gadu ātrāk

J
jautā:
14. augustā, 2024
Vida Lukaševiča

Labdien! Man kopš 2024. gada marta ir tiesības pensionēties priekšlaikus, jo līdz pensijai atlikuši divi gadi. Vai varu to darīt jebkurā laikā šo divu gadu periodā? Teiksim, 2025. gadā, kad man būs 64 gadi?

A
atbild:
15. augustā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz priekšlaicīgo vecuma pensiju ir tad, ja līdz pilnajam pensijas vecumam palikuši divi gadi vai mazāks laika posms. Taču šī iespēja obligāti nav jāizmanto uzreiz, kolīdz sasniegts tāds vecums. Varat arī vēlāk jebkurā laikā doties priekšlaicīgā pensijā.

2025. gadā un turpmāk pilnais pensijas vecums būs 65 gadi, priekšlaicīgajai pensijai – 63 gadi. Jūs varēsiet izmantot tiesības uz priekšlaicīgo pensiju arī 64 gadu vecumā.

Taču arī tad, ja pensijā dosieties vēlāk, līdz pilnajam pensijas vecumam priekšlaicīgi piešķirto pensiju izmaksās 50% apmērā.

Lai varētu doties priekšlaicīgā pensijā, jābūt vismaz 30 gadu apdrošināšanas stāžam.

Pirms šāda lēmuma pieņemšanas ieteicams lūgt konsultāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.