TĒMA: Tieslietas

Pie atbildības saucamajai personai ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem

J
jautā:
18. oktobrī, 2023
Sandra

Labdien! Persona iekļuva ceļu satiksmes negadījumā. Lai gan vēl nav saņemts lēmums, administratīvās lietas izskatīšanas laikā policija konkrēto personu nosaukusi par vainīgu. Vai pēc lēmuma saņemšanas pastāv iespēja iepazīties ar lietas materiāliem? Ja jā, tad pamatojoties uz ko? Gribētos ticēt, ka lēmums nav pamatots, un laikus vēlētos saprast, vai varu to apstrīdēt. Policija uzstāj, ka iespējas iepazīties ar lietas materiāliem nav. Vai šādā situācijā nedarbojas Administratīvā procesa likuma 61. pants? Paldies!

A
atbild:
25. oktobrī, 2023
Sandis Zellis
jurists

Administratīvā pārkāpuma procesā nav piemērojams Administratīvā procesa likums. Attiecīgajā situācijā piemērojama Administratīvās atbildības likuma 41. panta pirmā daļa, kas cita starpā noteic, ka pie atbildības saucamajai personai ir tiesības iepazīties ar administratīvā pārkāpuma lietas materiāliem, izdarīt no tiem izrakstus, norakstus un izgatavot kopijas. Tādējādi personai, par kuras izdarītu administratīvo pārkāpumu ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process, ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem.

Minētā panta pirmā daļa pie atbildības saucamajai personai paredz arī šādas tiesības:

  • piedalīties administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanā;
  • sniegt paskaidrojumus;
  • lietot valodu, kurā tā spēj sazināties, kā arī izmantot tulka palīdzību, ja šī persona neprot valodu, kurā notiek administratīvā pārkāpuma process;
  • zināt, par kāda pārkāpuma izdarīšanu tā tiek saukta pie atbildības;
  • izteikt lūgumus;
  • iesniegt pierādījumus;
  • pārsūdzēt administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto lēmumu.