Kāds sods paredzēts mazgadīgām personām par administratīviem pārkāpumiem

J
jautā:
10. augustā, 2024
Samuēls

Labdien! Nesen piedzīvoju fizisku un emocionālu vardarbību no sava rajona nepilngadīgajiem bērniem, kuri izmantoja fizisku spēku pret mani, aplēja ar ūdeni, meta smiltis un visādi izsmēja. Es iesniedzu iesniegumu Valsts policijai un šobrīd gaidu atbildi. Vai šiem bērniem tiks piemērots kāds sods par viņu rīcību, vai arī pie atbildības tiks saukti viņu vecāki? Šiem bērniem vēl nav 14 gadu. Paldies!

A
atbild:
14. augustā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Konkrētās rīcības kvalificēšana ir Valsts policijas kompetencē, tomēr no situācijas apraksta izriet, ka šādas darbības, ja tās nav saistītas ar nacionālā, etniskā vai rasu naida izraisīšanu, būtu sodāmas administratīvi, ne krimināli.

Par administratīvajiem pārkāpumiem bērniem vecumā no 11 līdz 18 gadiem var piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus (likuma “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem” 2. un 3. pants, Administratīvās atbildības likuma 6. panta otrā daļa). Proti, bērniem vecumā no 14 līdz 18 gadiem audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus piemēro primāri (atsevišķos gadījumos var piemērot administratīvo sodu), bet jaunākiem – tikai un vienīgi, jo persona saucama pie administratīvās atbildības vien no 14 gadu vecuma.

Saskaņā ar likuma “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem” 6. panta pirmo daļu bērniem var piemērot šādus audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus:

  • izteikt brīdinājumu;
  • uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo;
  • nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām;
  • uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas;
  • bērnam, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu un kuram ir ienākumi, – uzlikt par pienākumu atlīdzināt nodarīto zaudējumu;
  • noteikt uzvedības ierobežojumus;
  • uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu;
  • ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē;
  • piemērot probācijas novērošanu.

Vienlaikus norādāms, ka saskaņā ar Civillikuma 177. panta pirmo daļu bērns līdz 18 gadu vecumam atrodas vecāku aizgādībā. Tātad par bērna uzraudzību primāri ir atbildīgi viņa vecāki. Līdz ar to papildus var tikt izvērtēta arī bērna vecāku atbildība notikušajā. Proti, bērna vecāki var tikt saukti pie atbildības atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likumam, nosakot viņiem pienākumu samaksāt naudas sodu.