E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17372
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Līgums par visas mantas kopību pēc laulībām

J
jautā:
01. jūlijā, 2019
Agnija

Pirms laulību noslēgšanas ar bankas starpniecību tika iegādāts nekustamais īpašums. Kredīta ņēmējs ir mans nelaulātais draugs, bet es – solidārais aizņēmējs. Nekustamā īpašuma īpašumtiesības zemesgrāmatā reģistrētas uz mana nelaulātā drauga vārda. Banka zemesgrāmatā ir uzlikusi aizliegumu rīkoties ar īpašumu bez bankas piekrišanas. Pēc laulībām vēlamies noslēgt līgumu par visas mantas kopību. Vai šis līgums ir jāreģistrē zemesgrāmatā? Vai banka var atteikt līgumu par visas mantas kopību reģistrēt zemesgrāmatā?

A
atbild:
25. jūlijā, 2019
Latvijas notārs
Agita Macijevska, zvērināta notāre

Tā kā aizlieguma atzīmi rīkoties ar īpašumu ir uzlikusi banka, aicinātu Jūs vispirms griezties bankā un izrunāt šo jautājumu ar savu kredītspeciālistu. Jūsu jautājums tiks izskatīts, izvērtējot noslēgtā aizdevuma un ķīlas līguma nosacījumus. Iespējams, šajos līgumos ir minēti gadījumi, kuros nepieciešama speciāla kreditora/bankas piekrišana. Bankas aizlieguma atzīmei nevajadzētu būt par šķērsli laulības līguma reģistrācijai rajona (pilsētas) tiesā, jo saskaņā ar Zemesgrāmatu likumu “atzīmju veidā nostiprināti tiesību nodrošinājumi un aprobežojumi” nav šķērslis tālākiem nostiprinājumiem.

Civillikums nosaka: “Lai laulības līgumiem piešķirtu saistošu spēku pret trešajām personām, tie ierakstāmi laulāto mantisko attiecību reģistrā un par nekustamo mantu – arī zemesgrāmatās”.

Ar laulības līgumiem noteiktās laulāto mantiskās attiecības, ciktāl tām jābūt spēkā pret trešajām personām, kā arī citas likumā norādītās ziņas ierakstāmas laulāto mantisko attiecību reģistrā.

Pēc laulības līguma noslēgšanas un reģistrācijas Uzņēmumu reģistra laulāto mantisko attiecību reģistrā Uzņēmumu reģistrs ziņas par laulāto mantisko attiecību veidu (visas mantas šķirtība vai mantas kopība u.c. ziņas) darbadienas laikā pēc lēmuma spēkā stāšanās par ieraksta izdarīšanu laulāto mantisko attiecību reģistrā nosūta elektroniski Zemesgrāmatu nodaļām. Pēc tam zvērināts notārs, kurš apliecinājis laulības līgumu, elektroniski veic līguma reģistrāciju attiecīgajā rajona (pilsētas) tiesas nodalījumā.

Ja noslēgts laulības līgums netiek reģistrēts laulāto mantisko attiecību reģistrā, tad tas nav saistošs trešajām personām.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU