E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33787
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Viens no kritērijiem pabalstam ir NVA piešķirts bezdarbnieka statuss

J
jautā:
03. septembrī, 2024
Aivis

Esmu darba ņēmējs. Vienlaikus esmu sava personīgā SIA vienīgais īpašnieks un valdes loceklis, taču atalgojumu par darbu uzņēmumā nesaņemu. Vai, ja es kvalificējos bezdarbnieka statusam, varu pretendēt uz bezdarbnieka pabalsta saņemšanu?

A
atbild:
06. septembrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

NVA, lemjot par bezdarbnieka statusa piešķiršanu, vērtē personas atbilstību Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Viens no kritērijiem – persona nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).  

Saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punktā noteikto valdes loceklis uzskatāms par darba ņēmēju, ja: 

  • ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta; 
  • kapitālsabiedrībai (SIA) taksācijas gada kārtējā mēnesī apgrozījums ir lielāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru (šogad – 700 eiro), kas reizināts ar koeficientu 5, un kapitālsabiedrībā šajā mēnesī nav neviena darba ņēmēja vai visiem darba ņēmējiem obligāto iemaksu objekts ir mazāks par minimālās mēneša darba algas apmēru. 

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:  

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piešķīrusi bezdarbnieka statusu;  
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;  
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.  

Individuālā situācijā par bezdarbnieka pabalstu jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 64507020. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 115 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas