Labdien! Aizgāju no algotā darba 2024. gada ienākumu deklarācijas dēļ. 2024. gadā es strādāju kā pašnodarbināta persona un paralēli bija algots darbs.
1. Nekur nebija iesniegta nodokļa grāmatiņa. Darba algai tiek piemērota 23% IIN likme.
2. Atvieglojumi: apgādībā viens bērns un 3. invaliditātes grupa.
3. Prognozēto neapliekamo minimumu VID neaprēķina, jo esmu invalīde kopš bērnības, kā arī saņēmu apgādnieka zaudējuma pensiju līdz 500 eiro.
4. 2024. g. maksāju 31,07% no visas summas katru ceturksni.
5. Izdevumi no saimnieciskās darbības nav uzrādīti, jo tie ir mazi.
6. Darba devējs godīgi samaksāja visus nodokļus un vēl pārmaksāja ap 4000 eiro, ko var redzēt deklarācijā.
7. 2024. gadā slimoju, bet neņēmu darbnespējas lapu.
2024.–2025. gadā VID vairākas reizes sniedza telefoniski konsultācijas par iespējamo nodokļu pārmaksu vai parādu. Darbiniece teica, ka nodokļu parādam nevajadzētu rasties, jo gada laikā daudz ir maksāti nodokļi un darba devējs visus nodokļus ir samaksājis un pārmaksājis, cipari smuki. Pateica man paldies. 01.03.2025. iesniedzu gada ienākumu deklarāciju un ieraudzīju, ka ir nodokļu parāds ap 2000 eiro! Šoks! Piezvanīju VID. Laipna darbiniece atkal pateica paldies par tik godīgu nodokļu nomaksu. Viņa paskaidroja, ka parāds izveidojās tāpēc, ka pie Latvijā gūtajiem ienākumiem (D lapa) ir pieskaitīta apgādnieka zaudējuma pensija (algots darbs + alga kā pašnodarbinātai personai + apgādnieka zaudējuma pensija). VID darbiniece norādīja: kā pašnodarbināta persona nopelnīju ap 19 000 eiro (no visas algas summas samaksāti 31,07%) un algots darbs ap 21 000 eiro (piemērota 23% IIN likme). Savukārt no apgādnieka zaudējuma pensijas (līdz 500 eiro) arī jāmaksā nodoklis. Bez apgādnieka zaudējuma pensijas būtu nodokļa pārmaksa. Jautājumi: 1. Kāpēc pie Latvijā gūtajiem ienākumiem D lapa (algots darbs + pašnodarbinātā alga) tiek pieskaitīta apgādnieka zaudējuma pensija? 2. Vai no apgādnieka zaudējuma pensijas (līdz 500 eiro) man pašai ir jāmaksā nodoklis? Cik?
Gada laikā no regulārajiem ienākumiem – no algas un pensijas (arī apgādnieka zaudējuma pensijas) – izmaksātājs ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), izmaksājot apgādnieka zaudējuma pensiju, piemēro pensionāra neapliekamo minimumu, kas 2024. gadā bija 500 eiro mēnesī. Pensionāra neapliekamā minimuma daļu, kura nav izmantota gada laikā, ja pensija mēnesī ir mazāka, var piemērot gada apliekamā ienākuma samazināšanai. Gadā pensionāra neapliekamais minimums bija 6000 eiro.
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts: personām, kurām piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija, tiek piemērots pensionāra neapliekamais minimums. Strādājoša pensijas saņēmēja algai nepiemēro vispārējo neapliekamo minimumu.
IIN maksājumu aprēķina visiem gada ienākumiem, kurā iekļauti ne tikai ienākumi no saimnieciskās darbības, bet arī citi ar IIN apliekamie ienākumi (darba alga, pensija u. c.).
Maksājums 31,07% no pašnodarbinātā ienākumiem katru ceturksni ir valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), nevis ienākuma nodoklis, jo saimnieciskās darbības veicējs IIN maksā par gadu, kad iesniegta gada ienākumu deklarācija.
No 2024. gada apliekamā ienākuma atskaita pensionāra neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, tai skaitā pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Ienākuma progresīvās IIN likmes 2024. gadā:
Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, precizē gada laikā gūtos ienākumus un aprēķināto nodokli, rezumējošā kārtībā piemēro progresīvo nodokļa likmi un attiecīgi piemaksā iztrūkstošo nodokļa summu vai saņem atpakaļ izveidojušos nodokļa pārmaksu. Kad tiek aizpildīta gada ienākumu deklarācija, EDS automātiski aprēķina nodokli.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!