FOTO: Freepik.
Arī šopavasar daudzi skolēni jau ir pieteikušies strādāt Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) organizētajā nodarbinātības pasākumā, kurā darba vietas piedāvā simtiem darba devēju dažādās nozarēs. Jaunieši iegūst darba pieredzi, jaunas prasmes, samaksu par paveikto, tāpēc jāsaprot, kā veidojas ienākumi un kā maksājami nodokļi.
NVA organizētajā pasākumā paredzēts, ka skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums norisināsies no 1. jūnija līdz 31. augustam. Piedalīties tajā aicināti skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs vai šogad tās absolvē.
Skolēns vecumā no 15 līdz 17 gadiem tiek nodarbināts ne ilgāk kā septiņas stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā. Savukārt skolēnu vecumā no 18 līdz 20 gadiem nodarbina astoņas stundas dienā, 40 stundas nedēļā, paskaidrots NVA informācijā.
Skolēna atalgojumam mēnesī par pilnu nostrādātu darba laiku jābūt ne mazākam par valstī noteikto minimālās algas apmēru šajā gadā – 740 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb bruto alga.
Darba devēja un skolēna darba līgumā (kas tiek slēgts, pamatojoties uz NVA un darba devēja līgumu par konkrēto nodarbinātības pasākumu) ir norādīts: ja darbinieks darba tiesiskajās attiecībās ir bijis iesaistīts mazāku dienu/stundu skaitu, darba algu aprēķina un izmaksā proporcionāli faktiski nostrādātajām dienām/stundām.
Darba līguma izbeigšanas dienā jāsaņem darba alga un kompensācija par neizmantotajām atvaļinājuma dienām.
Līgumā ir ietverti minētie un arī citi nosacījumi, tostarp darbinieka pienākums, ja viņš attaisnojoša iemesla dēļ nevar ierasties darbā, ne vēlāk kā vienas darba dienas laikā paziņot darba devējam par darbā neierašanās iemeslu.
Skolēnu nodarbinātībā tiek piemērotas Darba likuma normas.
Skolēns ir nodokļu maksātājs un kā darba ņēmējs arī sociāli apdrošināts.
No šī gada ir mainītas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes – darba vietā algai tā būs 25,5% (iepriekš mazākās likmes dažādās situācijās bija 20% un 23%).
Vairs nav diferencētā neapliekamā minimuma, tā vietā – fiksētais neapliekamais minimums visiem, kas ir 510 eiro mēnesī. Turpretī sociālo iemaksu likmes nav mainītas.
Valsts ieņēmumu dienests informācijā par darbu vasaras brīvlaikā skolēniem un viņu vecākiem skaidro: nodokļu samaksas nosacījumi ir atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam.
Ja skolēns strādā pie darba devēja (arī pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja) vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, tad darba devējs no algas ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli 25,5% apmērā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 34,09% apmērā (darba devējs no saviem līdzekļiem samaksā 23,59%, bet no darbinieka algas ietur 10,50%).
Savus nodokļus nolīgtajai algai katrs var apskatīties Finanšu ministrijas “Algas kalkulatorā 2025. gadam”.
Piemēram, alga ir 740 eiro. No tās vispirms ietur darbinieka VSAOI (10,50%) – 77,70 eiro. Ar IIN apliekamajam ienākumam (662,30 eiro) piemēro neapliekamo minimumu – 510 eiro. IIN = 38,84 eiro (25,5% x 152,30).
Sociālās iemaksas neveic, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem.
Ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbus, viņa ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbinātības dienā.
Piemēram, kopējā atlīdzība par mēnesi ir 500 eiro, un nevienā no dienām tā nav mazāka par 4,70 eiro. Ienākums, kuru skolēns saņems pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, būs 425 eiro.
No šī gada IIN likmi neietekmē tas, vai algas nodokļa grāmatiņa ir vai nav iesniegta darba devējam. Likme jebkurā gadījumā ir vienāda – 25,5%. Taču, ja skolēns vēlas, lai darba vietā algai piemērotu neapliekamo minimumu, kas 2025. gadā ir 510 eiro mēnesī, algas nodokļa grāmatiņā jānorāda darba devējs.
Piemēram, ja noteiktā atlīdzība ir 740 eiro un ir piemērots mēneša neapliekamais minimums 510 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 623,46 eiro. Ja darba devējs nav atzīmēts un noteiktā atlīdzība ir 740 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 493,41 eiro.
Saņemot sezonas laukstrādnieku ienākumu, algas nodokļa grāmatiņā darba devēju nevar atzīmēt, tāpat ienākumiem nepiemēro IIN atvieglojumus.
Skolēni var izvēlēties – atzīmēt darba devēju nodokļa grāmatiņā vai ne.
Ja algas nodokļa grāmatiņā darba devējs nav atzīmēts, tad gada laikā saņemtajai algai pirms nodokļu ieturēšanas darba devējs nedrīkst atskaitīt neapliekamo minimumu. Tomēr pēc tam, nākamajā gadā – no 1. marta līdz 1. jūnijam – iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, skolēns var saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.
Ja skolēns ir strādājis iepriekšējās vasarās un viņam jau ir algas nodokļa grāmatiņa, jauna nav jāveido, taču jānorāda jaunais darba devējs, pie kura šovasar strādās, ja vēlas, lai darba devējs piemērotu neapliekamo minimumu.
Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Visas darbības, kas tajā veicamas, notiek elektroniski.
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” vecākiem paredzētais nodokļa atvieglojums par apgādājamo ir ar nodokli neapliekamie 250 eiro mēnesī.
VID atgādina:
Ja bērns līdz 19 gadu vecumam turpina mācības un strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākam algas nodokļa grāmatiņā nav jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo un arī atrašanās vecāka apgādībā netiks automātiski pārtraukta. Tādējādi arī gadījumā, ja bērns vasaras brīvlaikā strādā, vecāks saglabā atvieglojumu par apgādībā esošu personu.
Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni līdz 19 gadu vecumam mācās un strādā arī mācību gada laikā, bērna atrašanās apgādībā tiek pārtraukta automātiski, tiklīdz skolēns uzsācis darba attiecības. Ja skolēns pārtrauc strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā nodokļa atvieglojuma piemērošanai.
Attiecīgais izņēmums – saglabāt nodokļa atvieglojumu par apgādājamo – likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēts tikai vasaras darbam brīvlaikā.
Atvieglojumu vecāks var saglabāt ne tikai tad, ja bērns strādā NVA organizētajā nodarbinātības pasākumā darba vietās, bet arī jebkurā citā darba vietā likumā noteiktajā brīvlaika periodā, proti, no 1. jūnija līdz 31. augustam.
Skolēna nodarbinātības ilgums NVA pasākumā var būt no divām nedēļām līdz diviem mēnešiem.
NVA darba devējam, pieņemot darbā jauniešus, nodrošina finansējumu darba algas dotācijai, kas ir 50% no valstī noteiktās minimālās darba algas.
Skolēniem piedāvāto brīvo darba vietu saraksts tiek publicēts, regulāri papildināts un aktualizēts NVA tīmekļvietnes sadaļā “Darbs vasaras brīvlaikā”. Vakanto darba vietu saraksts, uz kurām skolēni var pieteikties vasaras darbam, tiek aktualizēts plkst. 9.30, 12.30 un 16.00, norādīts NVA informācijā.
Skolēnam jāseko līdzi brīvo darba vietu sarakstam un piemērotajai vakancei jāpiesakās, sazinoties ar darba devēju. Ja skolēns par nodarbinātību un tās ilgumu būs vienojies ar darba devēju, kurš konkrēto vakanci ir pieteicis NVA, pirms darba uzsākšanas uz skolēna profilu NVA CV un vakanču portālā NVA darbinieks nosūtīs norīkojumu dalībai pasākumā. Informācija par norīkojumu tiks nosūtīta arī uz skolēna anketā norādīto e-pasta adresi.
Skolēnu elektroniskā reģistrācija pasākumam turpināsies līdz 17. augustam. Tomēr reģistrācija dalībai pasākumā vēl negarantē iesaisti, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots un darba devēji būs tie, kas izvēlēsies sev piemērotākos darbiniekus starp skolēniem, kuri būs sazinājušies ar darba devēju un pieteikušies interesējošajai vakancei, uzsver NVA.
NVA 6. maijā uzsāka skolēnu elektronisko reģistrāciju dalībai vasaras nodarbinātības pasākumā. Pieteikties darbam vasarā skolēni var, autentificējoties NVA CV un vakanču portālā, izmantojot kādu no minētajiem identifikācijas līdzekļiem: personas apliecību (eID karti), mobilo lietotni “eParaksts mobile”, eParaksts karti, “Smart-ID” kvalificēto versiju, banku izsniegtos internetbankas rīkus vai citus Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālos identifikācijas līdzekļus.
Ja rodas jautājumi par nodokļiem, VID aicina zvanīt uz tā konsultatīvo tālruni +371 67120000 vai uzdot jautājumu rakstveidā savā EDS kontā, sadaļā “Sarakste ar VID”.
Jauniešiem, kuri iecerējuši vasaras mēnešos strādāt, plaša informācija ir pieejama Valsts nodarbinātības aģentūras un Valsts darba inspekcijas tīmekļvietnē.