2021. gada 13. septembrī no mammas dāvinājumā saņēmu īpašumu, dzīvojamo ēku un zemi. Šogad ar mammu nolēmām šo īpašumu pārdot, un mamma nāks dzīvot pie manis manā īpašumā. Dāvinājuma līgumā nav norādīta īpašuma vērtība, zemesgrāmatā ir atzīme, ka mamma var dzīvot šajā īpašumā līdz mūža galam un es bez mammas piekrišanas nevaru īpašumu pārdot. Šo atzīmi pie notāra noņemsim. Vai un kāds ienākuma nodoklis pēc īpašuma pārdošanas man būs jāmaksā?
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēts, ka vispārējā gadījumā ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas jeb kapitāla pieaugumam piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa 20% likmi. Nodoklis jāmaksā nevis no visa ienākuma, par kādu nekustamais īpašums pārdots, bet gan starpības, kāda veidojas starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību (savulaik nopirktajam, mantojumā vai dāvinājumā saņemtajam īpašumam).
Atsevišķās situācijās ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas neapliek ar nodokli.
Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no fiziskās personas, kuru ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, un nekustamo īpašumu atsavina 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz nodokļa maksātāja (pārdevēja) vārda, tad par iegādes vērtību tiek uzskatīta konkrētā nekustamā īpašuma vērtība brīdī, kad tas nonāca dāvinātāja īpašumā.
Iespējamas trīs situācijas atkarībā no tā, kad īpašums nonācis dāvinātāja īpašumā un kādi dokumenti ir viņa rīcībā.
Par iegādes vērtību uzskata:
Nodokli, pamatojoties uz konkrētiem datiem, piemēro Valsts ieņēmumu dienests. Tāpēc individuālā situācijā jums jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!