Par mantojuma tiesību noilgumu

J
jautā:
30. aprīlī, 2015
irina

Cik ilgi pēc cilvēka nāves viņa mantiniekiem ir jāpiesakās uz mantojumu pie notāra? Vai var pieteikties uz mātes mantojumu, ja pēc viņas nāves pagājuši vairāk kā 5 gadi?

A
atbild:
06. maijā, 2015
Latvijas Notariāts
Dita Reliņa, Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja

Civillikuma 693. un 694.pants noteic, ka mantiniekam sava griba ir jāizsaka notāra izsludinātajā termiņā, bet, ja tāds nav bijis, tad viena gada laikā. Šo termiņu skaita no mantojuma atklāšanās dienas, ja mantojums atrodas mantinieka faktiskā valdījumā, bet pretējā gadījumā – no ziņu saņemšanas laika par to, ka mantojums atklājies.

Ja tajā laikā, kad aicina mantot, mantojums atrodas aicinātā faktiskā valdījumā vai ja šādu valdījumu viņš iegūst vēlāk, un ja mantinieks iepriekš minētajā termiņā nedod par mantojuma pieņemšanu noteiktu atsauksmi, tad atzīstams, ka viņš to pieņēmis.

Bet, ja mantot aicinātais, kura faktiskā valdījumā mantojums neatrodas, palaiž garām noteikto termiņu, noteikti neizsakot savu gribu, tad atzīstams, ka viņš mantojumu atraidījis.

No augstāk minētā secināms, ka uz mantojumu piecus gadus pēc mantojuma atstājēja nāves var pieteikties:

  • ja mantojums atrodas mantinieku faktiskā valdījumā;
  • ja mantojums mantinieka valdījumā neatrodas un no ziņu saņemšanas par mantojuma atklāšanos nav pagājis viens gads.