TĒMA: Mājoklis

Vai īrnieks var balsot sapulcē

J
jautā:
13. februārī, 2024
Marina

Es dzīvoju pašvaldībai piederošā dzīvoklī. Vai man ir balsstiesības mājas sapulcē? Vai arī tikai pienākums maksāt?

A
atbild:
13. februārī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 8. pants noteic, ka dzīvokļa īpašnieks ir persona, kas ieguvusi dzīvokļa īpašumu un īpašuma tiesības nostiprinājusi zemesgrāmatā. Tātad jūsu gadījumā īpašnieks ir pašvaldība.

Likums paredz, ka īpašniekam ir gan tiesības, gan pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā.

Dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesību subjekts. Dzīvokļu īpašnieku kopības sastāvā ir visi attiecīgās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki. Ja uz dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esoša zemesgabala atrodas vairākas dzīvojamās mājas, dzīvokļu īpašnieku kopību veido visu attiecīgo dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki.

Dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Tātad sapulcēs lemttiesīgs ir tikai dzīvokļa īpašnieks, nevis īrnieks.

Atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 17. pantā noteiktajam dzīvokļa īpašnieks ir tiesīgs rakstveidā pilnvarot citu personu pārstāvēt viņa intereses dzīvokļu īpašnieku kopībā.