Ja notikusi personas aizskaršana darba vidē

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. janvārī, 2023
Edite

Labdien! Vai Latvijā ir likums, kas aizsargā sievietes pret seksisma, šovinisma izpausmēm darba vietā vai citur? Kur man vērsties, ja saskaros ar ko tādu darba vietā vai citur?

A
atbild:
23. janvārī, 2023
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Personas aizskaršana Darba likuma 29. panta septītās daļas izpratnē ir personas pakļaušana tādai no šīs personas viedokļa nevēlamai rīcībai, kas saistīta ar tās piederību noteiktam dzimumam, tai skaitā seksuāla rakstura rīcībai, ja šādas rīcības mērķis vai rezultāts ir personas cieņas aizskaršana un iebiedējošas, naidīgas, pazemojošas, degradējošas vai aizskarošas vides radīšana.

Minētais ir detalizētāk skaidrots Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2006/54/EK (2006. gada 5. jūlijs) par tāda principa īstenošanu, kas paredz vienlīdzīgas iespējas un attieksmi pret vīriešiem un sievietēm nodarbinātības un profesijas jautājumos:

  • “uzmākšanās” –, ja saistībā ar kādas personas dzimumu notiek nevēlama rīcība, kuras mērķis vai sekas ir kādas personas cieņas aizskaršana un iebiedējošas, naidīgas, degradējošas, pazemojošas vai aizskarošas vides radīšana;
  • “seksuāla uzmākšanās” –, ja notiek jebkāda veida nevēlama vārdiska, nevārdiska vai fiziska seksuāla rakstura rīcība, kuras mērķis vai sekas ir kādas personas cieņas aizskaršana, it īpaši, ja tā rada iebiedējošu, naidīgu, degradējošu, pazemojošu vai aizskarošu vidi.

Darba devēja pienākums ir rūpēties par savu darbinieku drošību, garantējot viņiem drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi.

Darbiniekam atbilstoši Darba likuma 94. panta pirmajai daļai savu aizskarto tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai ir tiesības vērsties ar sūdzību pie darba devēja. Sūdzība darba devējam jāizskata un atbilde par pieņemto lēmumu jāsniedz nekavējoties, bet ne vēlāk kā septiņu dienu laikā pēc sūdzības saņemšanas. Iesakām sūdzību sagatavot divos eksemplāros un iesniegt darba devējam personīgi, uz darbinieka sūdzības eksemplāra saņemot atzīmi par sūdzības reģistrēšanu uzņēmuma lietvedībā vai, ja lietvedības nav, lūdzot darba devēju izdarīt atzīmi par sūdzības saņemšanu, norādot datumu, parakstu un atšifrējumu. Tāpat sūdzību var nosūtīt darba devējam ierakstītā sūtījumā pa pastu uz uzņēmuma juridisko adresi, saglabājot Latvijas Pasta kvīti, kas apliecina sūdzības nosūtīšanas faktu.

Tāpat darbiniekam par nevēlamu seksuāla rakstura rīcību ir tiesības iesniegt sūdzību tiesībsargājošajās iestādēs (Valsts darba inspekcijā, Tiesībsarga birojā, tiesā vai atsevišķos gadījumos – Valsts policijā).