Lasīšanai: 1 minūte

Ja puses nav vienojušās citādi, aizdevums atdodams tādas pašas šķiras lietās

J
jautā:
21. maijā, 2024
Baiba

Labdien! Esmu uzņēmumam aizdevusi naudu. Vai to var izņemt arī mantā (precē)?

A
atbild:
24. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Civillikuma 1934. pants noteic, ka ar aizdevuma līgumu jāsaprot zināma daudzuma atvietojamu lietu nodošana īpašumā, ar pienākumu atdot saņemto tādā pašā daudzumā un tādas pašas šķiras un labuma lietās.

Visbiežāk kā aizdevums tiek izsniegta nauda, tomēr aizdot var arī citas ķermeniskas lietas, tostarp dažādas preces. Tomēr norma tulkojama šādi: aizdodot naudu, aizņēmējam ir pienākums atdot aizdevējam naudas līdzekļus. Vienlaikus darījuma pusēm nav aizliegts pēc aizdevuma līguma noslēgšanas ar abpusēju piekrišanu aizdevuma saistības pārjaunot vai slēgt papildinājumus, ar ko puses vienojas, ka aizdevums tiks atdots dažādās precēs, nevis naudā.