Vai nomniekam par saviem līdzekļiem jāveic automašīnas remonts

J
jautā:
01. septembrī, 2024
Santa

Labdien! No 2020. gada īrēju no “Rent” automašīnu (2007. gada), līgums ir uz pieciem gadiem, tomēr automašīnai regulāri ik pēc trim mēnešiem nepieciešams remonts. Servisa pakalpojumus veicu par saviem naudas līdzekļiem (inžektori, motora maiņa un citas darbības). Šobrīd automašīnu nevaru nogādāt “Rent”, jo tā ir servisā un nepieciešama motora maiņa. Taču “Rent” uzskata, ka viss man ir jāapmaksā, kā arī grib, lai automašīnu uzņēmumam nogādāju “ejošā” stāvoklī. Cik pamatota ir “Rent” kā automašīnas īpašnieka prasība pret mani kā tās īrētāju, ka visus automašīnas bojājumus, kas radušies ne manas tīšas darbības rezultātā, jāsedz no maniem līdzekļiem? Paldies par atsaucību!

A
atbild:
04. septembrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Civillikuma 2156. pantu, ja nomniekam vai īrniekam ar līgumu uzlikts par pienākumu izdarīt lietai kādus uzlabojumus, tad no viņa var prasīt šā pienākuma izpildīšanu jau pirms nomas vai īres izbeigšanas. No minētās Civillikuma normas izriet, ka līguma puses, slēdzot nomas (vai īres) līgumu, var vienoties, vai un kādi remontdarbi nomniekam (īrniekam) nomas (īres) priekšmetam līguma darbības laikā jāveic, un kas tos apmaksās. Tādējādi arī jūsu kā nomnieka tiesības un pienākumi automašīnas remonta veikšanā izriet no jūsu un iznomātāja noslēgtā automašīnas nomas līguma nosacījumiem, ar kuriem jums vajadzētu iepazīties. Praksē automašīnu ilgtermiņa nomas līgumos bieži tiek atrunāts, ka nomniekam bez nomas maksas visā nomas laikā par saviem līdzekļiem jāveic automašīnai nepieciešamie remontdarbi, tehniskās apkopes, jāaprīko ar sezonai atbilstošām riepām, jāveic automašīnas apdrošināšana (OCTA, KASKO) u. tml.