Termiņi darbinieka uzteikumam

J
jautā:
18. aprīlī, 2023
kristīne

Uzteikums bezalgas atvaļinājuma laikā. Vai ir jāatstrādā?

A
atbild:
20. aprīlī, 2023

Darbiniekam ir tiesības jebkurā laikā pēc savas brīvas gribas rakstveidā uzteikt darba līgumu. Darbinieka uzteikuma termiņa tecējums stājas spēkā tajā brīdī, kad tas ir pieejams darba devējam.

Ja darbinieks uzteikumu neiesniedz klātienē, piemēram, ir slims vai atrodas atvaļinājumā, un nogādā darba devējam ar pasta, e-pasta starpniecību, uzteikums uzskatāms par saņemtu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā – ierakstītā sūtījumā. Ja dokuments sūtīts e-pastā un parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, to uzskata par saņemtu otrajā darba dienā pēc nosūtīšanas.

Darba likuma 100. pants, kas regulē darbinieka uzteikuma iesniegšanu, paredz vairākas iespējas termiņam, cik ilgi darbiniekam pēc uzteikuma iesniegšanas vēl jāstrādā:

  • ja darba tiesiskās attiecības izbeidz, pamatojoties uz DL 100. panta pirmo daļu (pēc paša vēlēšanās), jānostrādā viens mēnesis;
  • ja darbinieks ir nodarbināts algotā pagaidu vai citā darbā saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos (DL 100. panta otrā daļa), jānostrādā vēl viena diena;
  • ja uzteikumu iesniedz, pamatojoties uz DL 100. panta piekto daļu (svarīgs iemesls), nākamajā dienā darbā vairs nav jāierodas;
  • par termiņu, cik ilgi darbinieks vēl strādās, puses var vienoties sarunā;
  • par darba attiecību termiņu pēc uzteikuma iesniegšanas var būt atruna darba līgumā vai koplīgumā.