DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Vairākkārt sodīta persona uzdodas par starpnieku kukuļošanā un izkrāpj finanšu līdzekļus 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosinājis Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret fizisku personu par vairākiem gadījumiem, kas saistīti ar iespējamu krāpšanu un mēģinājumu pretlikumīgi iegūt finanšu līdzekļus no iedzīvotāja. Aizdomās turētajam turpinās pirmstiesas izmeklēšanas laikā piemērotais bargākais drošības līdzeklis – apcietinājums.  

Krimināllietā esošie materiāli satur ziņas, ka aizdomās turētā persona ar viltu pārliecināja cietušo personu pārskaitīt naudu uz tās bankas kontu. Tādā veidā aizdomās turētajam izdevās izkrāpt no fiziskās personas finanšu līdzekļus. 

Tāpat izmeklēšanā noskaidrots, ka aizdomās turētā persona radīja maldīgu priekšstatu iepriekšminētajai fiziskajai personai, ka nepieciešams dot kukuli KNAB amatpersonai, lai tā neuzsāktu kriminālprocesu pret šo personu. Uzrunātā persona piedāvājumam nepiekrita un vērsās KNAB, sniedzot visu izmeklēšanai nepieciešamo informāciju, kas palīdzēja iespējami īsā laikā atklāt un novērst turpmākas krāpšanas izdarīšanu.  

KNAB norāda, ka aizdomās turētā persona nav un nekad nav bijusi saistīta ar KNAB nodarbinātajām amatpersonām. Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju šī persona ir vairākkārt sodīta par dažādiem mantiska rakstura noziedzīgajiem nodarījumiem.  

KNAB vērš uzmanību, ka krāpnieki meklē aizvien jaunus veidus, kā apkrāpt līdzcilvēkus, un viens no šādiem veidiem ir priekšstata radīšana, ka persona ir it kā pietuvināta valsts iestādē nodarbinātajam un apmaiņā pret naudu var panākt kādas problēmsituācijas risinājumu. Saņemot šādus piedāvājumus, iedzīvotājiem kritiski jāizvērtē ne tikai to patiesums, bet arī izmantoto metožu tiesiskums un nekavējoties jāsazinās ar KNAB.  

Tāpēc KNAB atzinīgi vērtē ziņotāja neiecietību pret korupciju, kā arī izvēli sadarboties ar KNAB un uzticēt tiesībaizsardzības iestādei izmeklēt situācijas faktiskos apstākļus, lai iespējamo likumpārkāpēju varētu saukt pie atbildības.  

KNAB kriminālprocesu uzsāka 2024. gada 18. janvārī un divu mēnešu laikā izmeklēja krāpšanu un krāpšanas mēģinājumu, par ko atbildība paredzēta Krimināllikuma 177. panta pirmajā daļā, kā arī 15. panta ceturtajā daļā un 177. panta pirmajā daļā. Tas liecina par iestādes spējām ātri un efektīvi iegūt un nostiprināt pierādījumus, kas apliecina noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un dod pamatu tajā iesaistīto personu saukšanai pie atbildības.  

KNAB, 18. martā nosūtot krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, noslēdzis attiecīgo pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par krimināllietas turpmāko virzību. 

KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI