SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
6
6

Speciāls likums nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbībai

Stājas spēkā 01.08.2020.

FOTO: Freepik

Šodien, 1. augustā, stājas spēkā Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, kas regulē nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus un nodrošina šo personu profesionālās darbības uzraudzību.

Šī likuma mērķis ir sekmēt stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu, kā arī novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu (NILLTPFN), izmantojot tādus nekustamā īpašuma darījumus, kuros sniegti starpniecības pakalpojumi.

Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumā ir četras nodaļas, kuras veido 17 panti.

Likums attiecas uz visām privātpersonām, kas vēlas sniegt vai sniedz starpniecības pakalpojumus. Starpniecības pakalpojumus varēs sniegt tikai tāda privātpersona, kas iekļauta nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Pārejas noteikumi nosaka: sākot ar 2021. gada 1. jūliju, starpniecības pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai personas, kuras iekļautas reģistrā.

Likums paredz, ka tiks izveidots nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrs, kuru savā tīmekļvietnē uzturēs Ekonomikas ministrija (EM). Ministru kabinets līdz šī gada 30. septembrim noteiks nekustamā īpašuma darījumu starpniekam maksu par personas iekļaušanu reģistrā.

Likuma 3. panta otrajā daļā noteikts, kuriem saimnieciskās darbības veicējiem nav jāreģistrējas nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Tie ir zvērināti advokāti, zvērināti tiesu izpildītāji, zvērināti revidenti, zvērinātu revidentu komercsabiedrības, maksātnespējas procesa administratori un publiskas personas kapitālsabiedrības, kas atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likumam veic publiskas personas mantas atsavināšanu vai atbilstoši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumam veic publikas personas nekustamā īpašuma pārvaldīšanu.

Likuma 5. pants definē, kādām prasībām jāatbilst nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem. Nekustamā īpašuma darījumu starpnieks var būt fiziskā vai juridiskā persona, kura saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu ir izveidojusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas iekšējās kontroles sistēmu.

Nekustamā īpašuma darījumu starpniekam, pirms viņš uzsāk sniegt starpniecības pakalpojumus, ir jāapdrošina savas profesionālās darbības civiltiesiskā atbildība. Apdrošināšanas līgums uzturams spēkā visu starpniecības pakalpojumu sniegšanas laiku.

Nekustamā īpašuma darījumu starpnieks var būt fiziskā persona, kura nav sodīta par tīša nozieguma izdarīšanu pret īpašumu, tīša nozieguma izdarīšanu tautsaimniecībā vai par tāda nozieguma izdarīšanu, kas saistīts ar terorismu, vai kura sodīta par šādiem noziegumiem, bet kurai sodāmība ir noņemta vai dzēsta.

Savukārt juridiskai personai vai personālsabiedrībai nevar būt sodīti valdes locekļi, biedri un patiesie labuma guvēji (fiziskās personas).

Nekustamā īpašuma darījumu starpnieks var būt juridiskā persona, kurai nav piemērots piespiedu ietekmēšanas līdzeklis likvidācijai vai ierobežotas tiesības sniegt nekustamā īpašuma darījumu starpnieka pakalpojumus.

Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku uzraudzību veiks Ekonomikas ministrija.

LV portāls jau rakstīja, ka līdz šim nekustamā īpašuma darījumu starpnieks varēja būt ikviena persona. Pat tad, ja tika pārkāptas NILLTPFN prasības, nebija aizliegts turpināt sniegt starpniecības pakalpojumus. Līdz šim Latvijā nepastāvēja efektīvs nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumu regulējums, norādīts likumprojekta anotācijā.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU