FOTO: Paula Čurkste, LETA.
Lai mazinātu darbaspēka imigrācijas sistēmas negodprātīgas izmantošanas riskus, turpmāk darba devējiem, kuri plāno nodarbināt trešo valstu pilsoņus, būs ciešāk jāsadarbojas ar Nodarbinātības valsts aģentūru. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 55 “Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu” stājas spēkā 2025. gada 1. janvārī.
Līdz šim spēkā esošā kārtība noteica, ka darba devējs, kurš plāno nodarbināt ārzemnieku, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālē piesaka brīvu darba vietu. Ja pieteiktā darba vieta bija brīva ne mazāk kā 10 darbdienas, darba devējs varēja vērsties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), lai apstiprinātu ielūgumu vīzas vai izsaukumu uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai ārzemniekam.
Tā kā darba devējam nav pienākuma sadarboties ar NVA piemērotu pretendentu atlases procesā, tiek konstatēts arvien vairāk gadījumu, kad darba devējs jau sākotnēji paredzējis nosūtīt no trešās valsts piesaistīto darbinieku pakalpojumu sniegšanai citā Eiropas Savienības (ES) valstī, neplānojot personu nodarbināt Latvijā un arī neizskatot iespējas nodarbināt vietējo darbaspēku, norādīts likumprojekta anotācijā.
Rezultātā pieaug vīzu un uzturēšanās atļauju pieprasītāju skaits, kuru mērķis lielā mērā ir negodprātīgi izmantot Latvijas imigrācijas sistēmu trešo valstu darbinieku nosūtīšanai pakalpojumu sniegšanai uz citām ES valstīm, nevis piesaistīt trešo valstu darbaspēku Latvijas darba tirgus patiesajām vajadzībām. Vienlaikus par vakanču pieejamību tiek maldināti arī vietējie darba meklētāji, tādējādi apgrūtinot darba meklēšanu.
Plašāk par tēmu LV portālā >> |
Grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 55 “Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu” paredz uzlabot sadarbību starp darba devējiem un NVA pretendentu atlases procesā.
Noteikumi papildināti ar 3.2 punktu, nosakot, ka aģentūra sniedz atzinumu atļaut ārzemnieka piesaisti, ja darba devējs atbilst šādām prasībām:
Atlases procesā aģentūra lūgs darba devējam izvērtēt brīvas darba vietas prasībām atbilstošus pretendentus, kā arī sniegt pamatotu viedokli par Latvijas darba tirgū pieejamo pretendentu nepiemērotību, akcentēts anotācijā.
MK noteikumu grozījumos paredzēti arī gadījumi, kad aģentūra ir tiesīga izsniegt atzinumu ar atteikumu atļaut ārzemnieka piesaisti.
Normatīvais akts papildināts ar 3.4 punktu, nosakot, ka aģentūra sniedz atzinumu ar atteikumu atļaut ārzemnieka piesaisti vienā no minētajiem gadījumiem:
Aģentūras izsniegto atzinumu ar atteikumu atļaut ārzemnieka piesaisti darba devējs varēs apstrīdēt, iesniedzot attiecīgu iesniegumu aģentūras direktoram. Savukārt aģentūras direktora lēmumu būs iespējams pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
Tāpat kā līdz šim darba devējs būs tiesīgs vērsties PMLP mēneša laikā no aģentūras izsniegtā atzinuma atļaut ārzemnieka piesaisti saņemšanas dienas, lai apstiprinātu ielūgumu vīzas pieprasīšanai vai izsaukumu uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.
Turpretī, lai atvieglotu darbaspēka piesaisti gadījumos, kad darba tiesiskās attiecības ar iepriekš piesaistīto ārzemnieku tiek izbeigtas un darba devējs ir informējis aģentūru par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, un viņam ir nepieciešamība piesaistīt citu darbinieku, darba devējs būs tiesīgs atkārtoti vērsties PMLP, lai apstiprinātu ielūgumu vīzas pieprasīšanai vai izsaukumu uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai, nepiesakot aģentūrā brīvu darba vietu 12 mēnešu laikā no dienas, kad sniegts aģentūras atzinums atļaut ārzemnieka piesaisti. Atzinums atļaut vai atteikt ārzemnieka piesaisti stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi.