FOTO: Freepik
Lai pilnveidotu Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) uzraudzības funkciju un nodrošinātu, ka, sniedzot patērētāju kreditēšanas pakalpojumu, tiek novērsta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, kā arī terorisma un proliferācijas finansēšana, Ministru kabineta (MK) noteikumos veiktas izmaiņas.
Lai saņemtu speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, kapitālsabiedrībai turpmāk būs jāizstrādā kārtība, kādā tā izvērtē piesaistītā finansējuma atbilstību Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) novēršanas likuma prasībām un piesaistītā finansējuma tiesisko izcelsmi.
Šāda prasība komersantam uzliek pienākumu pārbaudīt ne tikai klientus, bet arī savus sadarbības partnerus. Ja kapitālsabiedrība nespēs pieradīt, ka līdzekļiem ir tiesiska izcelsme, licenci saņemt nevarēs. Turklāt komersantam divas reizes gadā būs jāsniedz PTAC informācija par piesaistītā finansējuma (līdzekļu) apmēru un šo līdzekļu tiesisko izcelsmi, kā arī informācija par atmaksāto finansējumu iepriekšējā pusgadā.
PTAC veic uzraudzību arī NILLTPF novēršanas jomā un pilda ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu noteiktās funkcijas un uzdevumus, tāpēc uzraudzības pilnveidošanai noteiktas arī prasības tām personām, kas saistītas ar kapitālsabiedrības darbību, – prokūristiem un par NILLTPF novēršanu atbildīgajām personām.
MK noteikumi papildināti ar reputācijas izvērtējumu atbilstoši šībrīža praksei finanšu nozarē. Par kapitālsabiedrības padomes (ja tāda izveidota) un valdes locekli, prokūristu vai par NILLTPF novēršanas atbildīgo personu varēs kļūt tikai persona, kurai ir nevainojama reputācija. Uz reputācijas pamata PTAC licenci neatteiks/neanulēs, bet gan uzsāks padziļināto izpēti.
Ar nevainojamu reputāciju šo noteikumu izpratnē saprot informācijas kopumu par personu, kas ļauj secināt, ka:
Noteikumu izmaiņas paredz saistošas prasības gan tiem kredīta devējiem, kuri vēlēsies iegūt licenci patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, gan tiem, kam šāda licence jau ir piešķirta (šobrīd speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai saņēmušas 67 kapitālsabiedrības).
Kapitālsabiedrībām, kuras ir saņēmušas licenci patērētāja kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, vairākas jaunās prasības piemēros ar 2020. gada 1. janvāri. Ja patērētāju kreditēšanas pakalpojuma sniedzējs, kuram jau ir izsniegta licence, nebūs pielāgojis jaunās prasības līdz noteiktajam termiņam, PTAC licenci patērētāju kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai anulēs.
Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2011. gada 29. marta noteikumos Nr. 245 “Noteikumi par speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai” var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.
Jāatgādina, ka saskaņā ar iepriekš pieņemtiem grozījumiem minētajos noteikumos no 2020. gada 1. janvāra tiek palielināts:
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma
Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)
NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)
12 rīcības virzieni:
1. Riski, politika un koordinācija
5. Juridiskās personas un veidojumi
7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana
8. Konfiskācija
9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana
10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas
ĪSUMĀ
Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.
Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja 5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.
Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība.
Noderīgi resursi
Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām