Kur parādnieks var pārliecināties, vai ir noslēgts cesijas līgums?
Cesijas darījums ir tāds darījums, ar kuru prasījuma tiesības pret parādnieku tiek nodotas no vienas personas citai. Mūsdienu tirgus ekonomikā, kam raksturīga arī plaša kreditēšana, cesijas darījumu slēgšana ir izplatīta. Civillikuma (CL) 1798. pants paredz, ka par cesijas priekšmetu var būt visādi prasījumi, vienalga, vai tie izriet no līguma vai neatļautas darbības, starp tiem arī tādi, kuriem vēl nav iestājies termiņš, kā arī nosacīti un pat nākami un nedroši. Cesijas prasījumi var pāriet no agrākā kreditora uz jauno ar dažādiem pamatojumiem, tostarp:
Likums ļauj kreditoram prasījuma tiesības pret jums cedēt tālāk, un šādai darbībai nav nepieciešama jūsu piekrišana. Proti, Civillikuma 1801. pants paredz, ka cesijas līgumu starp prasījuma atdevēju kreditoru (cedentu) un to personu, kam to atdod (cesionāru), var noslēgt jebkādā formā. Parādnieka piekrišana, pret kuru prasījums vērsts, nav vajadzīga, un cesija ir spēkā, pat ja viņš neko par to nezina.
Civillikuma 1805. pants noteic, ka cesionārs var no cesijas brīža darboties ar kreditora tiesībām un uz šā pamata rīkoties ar prasījumu, tai skaitā cedēt to citam un izlietot pret parādnieku. Līdz ar to pastāv iespēja, ka prasījuma tiesības pret jums var cedēt vairāk nekā vienu reizi.
Iesakām jums rūpīgi iepazīties ar paziņojumos norādīto informāciju un, ja nepieciešams, sazināties ar paziņojumu sūtītājiem, lai precizētu, kam un uz kāda pamata jums šobrīd ir pienākums atmaksāt parādu.
Kā LV portālam iepriekš norādījis Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš, kredītņēmēji vēršas Latvijas Kredītņēmēju asociācijā un vaicā par cesijas līgumiem, jo nav saprotama to būtība: “Ir situācijas, kad cilvēks sabīstas, saņemot informāciju no tiesas, ja tajā ietverts vārds “cesija”.”
Proti, Latvijas Kredītņēmēju asociācija ir tā, kas konsultē klientus, sniedz skaidrojumu par cesijas darījumiem, apliecinot, ka tie ir likumīgi un var notikt vairākas reizes. Tostarp viena parādu piedziņas kompānija var pārdot parādu piedziņas lietas otrai parādu piedziņas kompānijai.
Papildus norādām, ka cesionāra jeb jaunā parāda ieguvēja pienākums ir informēt parādnieku par to, kas ir jaunais kreditors, ka ir noticis cesijas darījums un ka turpmākie kredītmaksājumi veicami uz jaunā kreditora norādīto bankas kontu.
Kreditori informāciju sniedz rakstveidā, parasti nosūtot kredītņēmējam vēstuli.
Gadījumā, ja kredītņēmējs vai parādnieks nav saņēmis informāciju par cesijas darījumu un nosūta naudas līdzekļus iepriekšējam kreditoram vai piedzinējam, iepriekšējā kreditora (cedenta) pienākums ir novirzīt saņemtos līdzekļus jaunajam cesionāram.
Plašāk par tēmu LV portāla publikācijā “Kredītlīgumu cedēšana. Ko tas nozīmē parādniekam”.
Savukārt, lai saņemtu detalizētu informāciju konkrētajā situācijā, aicinām sazināties ar Latvijas Kredītņēmēju asociāciju (kontaktinformācija pieejama šeit).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!