E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 532
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Tiesības un pienākumi, izmantojot fotogrāfijas

Publicēts pirms 13 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. jūnijā, 2011
Tekla Dauksta

Man ir jautājums par internetā ievietoto fotogrāfiju izmantošanu blogos:
1) kā pareizi jārīkojas, ja vēlos, rakstot rakstu savā blogā, ievietot kādu internetā ievietotu fotogrāfiju?
2) kādos gadījumos internetā ievietotās fotogrāfijas autoram ir jāmaksā autoratlīdzība, ja šo fotogrāfiju ievietoju savā plakātā?

A
atbild:
10. jūnijā, 2011
Kultūras ministrija
Ilona Tomsone, Juridiskās nodaļas juriskonsulte

Atbild Datu valsts inspekcija:
„Paskaidrojam, ka fiziskas personas fotogrāfija var būt personas dati Fizisko personu datu aizsardzības likuma (FPDAL) izpratnē. Saskaņā ar FPDAL 2. panta 3. punktu personas dati ir jebkura informācija par identificētu vai identificējamu fizisku personu. Līdz ar to, ja fotogrāfijā fiziskā persona ir skaidri saskatāma un pēc šīs fotogrāfijas šo fizisko personu var atpazīt, tad šāda fotogrāfija ir personas dati, tās publicēšana ir personas datu apstrāde (FPDAL 2. panta 4. punkts), un šāda personas datu apstrāde ir jāveic saskaņā ar FPDAL.

Datu valsts inspekcijas mājaslapā www.dvi.gov.lv, sadaļā „Fizisko personu datu aizsardzība”, ir ietverta rekomendācija „Personas datu definīcija”, kura sniedz skaidrojumu par terminu „personas dati” un kura ir noderīga, izvērtējot, vai informācija, piemēram, fotogrāfija, ir personas dati un līdz ar to, vai ir jāievēro FPDAL, šo informāciju izmantojot.

Saskaņā ar FPDAL noteikto personas datu apstrādi, publicēt fotogrāfiju (neatkarīgi no tā, kur fotogrāfija ir iegūta), ir atļauts, ja pastāv kāds no FPDAL 7. panta nosacījumiem, piemēram, ja fotogrāfijā redzamā persona ir devusi piekrišanu fotogrāfijas publicēšanai (FPDAL 7. panta 1. punkts un 2. panta 2. punkts) vai fotogrāfijas publicēšana ir nepieciešama likumā noteikta pienākuma izpildīšanai (FPDAL 7. panta 3. punkts). Papildus tam ir jānodrošina, ka fotogrāfijas publicēšana tiek veikta saskaņā ar FPDAL 10. panta pirmās daļas 1., 2. punktu – fotogrāfija tiek publicēta godprātīgu un likumīgu mērķu sasniegšanai, kā arī fotogrāfijas publicēšanas mērķis saskan ar sākotnējo fotogrāfijas iegūšanas mērķi.

Saskaņā ar FPDAL 5. pantu FPDAL 7. pants nav jāievēro (nav nepieciešams iegūt personas piekrišanu, vai nav jāpastāv kādam citam FPDAL 7. panta nosacījumam, lai būtu atļauts publicēt fotogrāfijas vai citus personas datus), ja personas datu publicēšana tiek veikta žurnālistiskām vajadzībām saskaņā ar likumu „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” vai mākslinieciskām, literārām vajadzībām un ja tiek ievērots līdzsvars starp vārda brīvību un privātās dzīves neaizskaramību.

Līdz ar to konkrēti FPDAL nosacījumi, kuri ir jāievēro, publiskojot fotogrāfiju, ir atkarīgi no tā, vai fotogrāfija ietver personas datus FPDAL izpratnē un kāds ir fotogrāfijas publicēšanas un iegūšanas mērķis.”

Atbild LR Kultūras ministrijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte Ilona Tomsone:
„Atbilstoši Autortiesību likuma 40. pantam darba izmantotājiem attiecībā uz katru darba izmantošanas veidu un katru darba izmantošanas reizi jāsaņem autortiesību subjekta (autora, viņa mantinieku vai cita autora tiesību pārņēmēja) atļauja, izņemot likumā noteiktos gadījumus.

Autortiesību likumā nav paredzēti nekādi izņēmumi attiecībā uz internetā ievietotiem darbiem. Līdz ar to, lai ievietotu internetā pieejamu fotogrāfiju plakātā, nepieciešama šīs fotogrāfijas autora atļauja, kā arī vienošanās par iespējamo atlīdzības samaksu.”

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 131 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas