Labdien! Pie mūsu daudzdzīvokļu mājas ir palīgbūves, kas ir kā kopīpašums. Tās ir reģistrētas mājas grāmatas plānā un būvvaldē skaitās kā būves bez subjekta. Koka šķūnīši, kurus bez saskaņošanas ar citiem īpašniekiem lieto daži mājas dzīvokļu īpašnieki. Šķūnīši ir greizi, sapuvuši, nekrāsoti, sastiķēti no dažādiem gabaliem, un vispār paskats ir neestētisks. Iedzīvotājiem liekas, ka viss ir kārtībā, un nekādus uzlabošanas darbus nevēlas veikt. Vai ir iespējams vērsties kādā iestādē, lai tā izvērtētu, vai tie atbilst pilsētvides prasībām? Vai tie ir vai nav vidi degradējoši? Ja ir, tad izdod rīkojumu mums kā īpašniekiem tos nojaukt. Esmu gatavs pat maksāt sodu, bet vēlos dzīvot sakārtotā vidē. Diemžēl ir mēģināts, bet ar kaimiņiem sarunāt nevar. Paldies!
Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments skaidro:
“Par sava īpašuma tehnisko stāvokli un drošību ir atbildīgi ēkas īpašnieki. Saskaņā ar Būvniecības likuma 9. pantu būve projektējama, būvējama un ekspluatējama atbilstoši tās lietošanas veidam, nodrošinot tās mehānisko stiprību, stabilitāti, lietošanas drošību un vides pieejamību. Ja iedzīvotājiem ir aizdomas par būves bīstamību vai būvniecības noteikumu pārkāpumiem, viņi par situāciju var ziņot Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departamentam, rakstot uz e-pasta adresi: pad@riga.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 67105800. Pašvaldības būvinspektors apsekos objektu un var uzdot ēkas īpašniekiem noteiktā termiņā veikt ēkas tehnisko apsekošanu. Tāpat iedzīvotāji var vērsties pie sertificēta būvspeciālista, kurš novērtēs objekta tehnisko stāvokli. Ja sertificēts būvspeciālists tehniskās apsekošanas atzinumā secinās, ka ēkas konstrukcijas ir neatbilstošas Būvniecības likuma 9. pantā noteiktajām prasībām, kuru kontrole ir būvvaldes kompetencē, pašvaldības būvvalde var pieņemt atbilstošu lēmumu (saskaņā ar Būvniecības likuma 21. pantu) noteiktā termiņā novērst būves bīstamību vai aizliegt ēku ekspluatēt. Tomēr būves saglabāšana vai nojaukšana ir tās īpašnieku ziņā un lēmums par būves nojaukšanu piekrīt ekskluzīvi tās īpašniekam. Būves izskats, kā arī tas, ka tā var tikt klasificēta kā vidi degradējoša, nav pietiekams iemesls tās nojaukšanai. Izņēmums ir pilnīgi vai daļēji sagruvusi būve, kuras īpašniekam iestāde, kas pilda būvvaldes funkcijas, var uzdot nojaukt būvi tādā apjomā, lai tā neradītu bīstamību apkārtējā vidē. Savukārt, ja objektam ir kultūrvēsturiska vērtība, īpašniekiem jānodrošina šo būvju saglabāšana un jāveic pieminekļu konservācija, uzturēšana, remonts un restaurācija.”
Attiecībā uz lēmuma pieņemšanu arī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija norāda: ja jautājumā minētie koka šķūnīši vēsturiski ir kopīpašumā, tad par to nojaukšanu var lemt kopīpašnieki.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!