Ievākšanās svešā īpašumā bez īpašnieka ziņas ir prettiesiska

J
jautā:
22. jūnijā, 2024
K

Ir pamests īpašums, kuru vēlos ieņemt un par kuru vēlos rūpēties. Esmu vairākkārt mēģinājis sazināties ar īpašniekiem, bet bez atbildes. Civillikumā ir norādīts: nekustamā īpašuma varā ņemšana notiek ne vien, kad ieguvējs ieiet tajā, bet arī, kad nodevējs uz to tikai norāda, ja pie tam nav nekādu dabisku šķēršļu ieiet šajā nekustamā īpašumā. Tā kā es plānoju rūpēties par nekustamo īpašumu, bet neesmu saņēmis atbildi no īpašniekiem, vai likums ļauj man pārņemt īpašumu savā valdījumā uz laiku vai pastāvīgi?

A
atbild:
27. jūnijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Ikvienam ir pienākums respektēt citu personu īpašuma tiesības. Persona nav tiesīga bez saskaņojuma un īpašnieka vai viņa vietnieka piekrišanas apzināti iekļūt svešā nekustamajā īpašumā un sākt tajā pastāvīgi uzturēties. Minēto nosacījumu nekādā veidā nemaina apstāklis, ka īpašnieks nepietiekami uzturas savā īpašumā, to pienācīgi neapkopj u. tml. Pretēja rīcība, konstatējot nepiederošu personu atrašanos īpašumā, var būt pamatā tam, ka tiek iesaistīta policija, celti prasījumi par personu izlikšanu, zaudējumu piedziņu utt. Jūsu norādītais Civillikuma 882. pants uz konkrēto gadījumu nav attiecināms.