Labdien! Vēlējos noskaidrot par mantošanas kārtību, ja mirušajam tuvākie radinieki ir mirušā brāļa meitas un mazmeitas. Vai uz mantojumu var pretendēt tikai meitas vai arī mazmeitas (testaments nav sastādīts)? Kā notiek pieteikšanās mantojumam? Vai katrs var meklēt sev ģeogrāfiski tuvāko notāru un pieteikties? Vai jāgaida sludinājums? Vai arī jāmeklē konkrēts notārs? Paldies!
Ja konkrētajā gadījumā nebija sastādīts ne testaments, ne mantojuma līgums, mantinieki manto pēc likuma. To noteic Civillikuma 390. pants. Turklāt Civillikuma 403. pants paredz, ka mantojuma atstājēja radinieki manto pēc zināmas kārtas, kas pamatota pa daļai uz radniecības veidu, pa daļai uz tās pakāpju tuvumu. Civillikuma 404. pants noteic šādu mantošanas kārtību:
Saskaņā ar Civillikuma 405. pantu zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja gribu mantot izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks. Tas nozīmē, ka, mirušā brāļa meitām izsakot gribu mantot, mirušā brāļa mazmeitas nemantos.
Pieteikšanās mantojumam notiek, mantiniekiem aizejot uz zvērināta notāra biroju un iesniedzot attiecīgu iesniegumu. Mantošanas iesniegumu mantinieks iesniedz zvērinātam notāram, kurš praktizē tajā teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta. Ja pēdējā deklarētā dzīvesvieta nav zināma, tad jāvēršas pie zvērināta notāra pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.
Latvijas Republikas oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” oficiālajā izdevumā vestnesis.lv, sadaļā “Mantojumu ziņas”, var pārbaudīt, vai kāds zvērināts notārs jau ir izsludinājis mantojuma atklāšanos. Ja ir, tad ar iesniegumu jāvēršas pie konkrētā zvērināta notāra.
Detalizēta informācija par mantojuma kārtošanas procesu pieejama rakstā “Mantojuma kārtošanas process – soli pa solim”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!