E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31117
Lasīšanai: 5 minūtes

Darba likuma normas neparedz līgumsoda institūtu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. decembrī, 2023
Anastasija

Labdien! Darba devējs, pie kura strādāju pusslodzi, darba līguma slēgšanas brīdī tika mutiski informēts, ka esmu nodarbināta citā darbavietā (pamatdarbs), kā arī ik pa brīdim varu strādāt (sniegt konsultācijas) kā pašnodarbinātā persona. Vienā līguma punktā bija minēts, ka man nav atļauts veikt blakusdarbu (vispār un darba devēja komercdarbības jomā) bez darba devēja rakstiskas atļaujas, citādi ir jāapmaksā sods 12 mēnešalgu apmērā. Uzdodot jautājumu par šo punktu, tiku informēta, ka viss ir kārtībā, viņi neiebilst, un lūgta parakstīt līgumu bez izmaiņām. Rakstisku atļauju nesniedza, un ir pieejamas tikai neoficiālas sarakstes, no kuru konteksta var secināt, ka darba devējs ir informēts par strādāšanu citur. Vai darba devējs šajā situācijā ir tiesīgs man uzlikt sodu 12 mēnešalgu apmērā, izmantojot to, ka nav sniedzis rakstisku atļauju?

A
atbild:
07. decembrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Saskaņā ar Darba likuma 91. pantu darbiniekam ir tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam, ja darba līgumā vai darba koplīgumā nav noteikts citādi. Atbilstoši šo tiesību normai darbiniekam ir tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem, proti, veikt blakusdarbu, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikti ierobežojumi blakus darba veikšanai.

Savukārt saskaņā ar Darba likuma 92. pantu darba devējs var ierobežot darbinieka tiesības veikt blakusdarbu, ciktāl tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, it īpaši, ja šāds blakusdarbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt pienācīgu darbinieka saistību izpildi. Nepieciešamība aizliegt blakusdarbu jāizvērtē darba devējam. Būtiski, ka darba devējs nav tiesīgs noteikt vienpusēju aizliegumu darbiniekam veikt blakusdarbu. Līdz ar to ierobežojums veikt blakusdarbu jāietver darba līgumā vai darba koplīgumā.

Minētajā gadījumā jums kā līdzējam bija tiesības iebilst pret līguma saturu, proti, izteikt iebildumus pret rakstveidā noteikto darba līguma noteikumu neatbilstību mutiskās vienošanās saturam un pieprasīt veikt attiecīgas izmaiņas līgumā. Ja līgums tomēr tika parakstīts, tad jums kā līdzējam ir iesakāms vērsties pie darba devēja ar pieprasījumu grozīt darba līguma noteikumus atbilstoši mutiskās vienošanās saturam. Darba līgums grozāms, ievērojot Darba likuma 97. vai 98. pantā noteikto kārtību.

Darba likuma normas neparedz līgumsoda institūtu darba tiesiskajās attiecībās, līdz ar to darba devējs nav tiesīgs par noteiktās darba kārtības vai darba līguma noteikumu pārkāpšanu darbiniekam piemērot līgumsodu. Par noteiktās darba kārtības vai darba līguma pārkāpšanu darba devējs darbiniekam atbilstoši Darba likuma 90. pantam var piemērot disciplinārsodu (piezīmi vai rājienu), kā arī atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajiem gadījumiem uzteikumu.

Darba likuma 6. panta pirmajā daļā noteikts, ka nav spēkā darba koplīguma, darba kārtības noteikumu, kā arī darba līguma un darba devēja rīkojumu noteikumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli. No minētā izriet, ka darba tiesiskajām attiecībām piemērojamie noteikumi nedrīkst pasliktināt darbinieka tiesisko stāvokli salīdzinājumā ar tiesību normās noteikto regulējumu. Tādējādi, ja darba līguma noteikumi paredz līgumsodu par līguma noteikumu pārkāpšanu, tad šāds darba līguma punkts saskaņā ar Darba likuma 6. panta pirmo daļu atzīstams par spēkā neesošu.

Papildus minams, ka darba tiesisko attiecību ietvaros darbiniekam var iestāties civiltiesiskā atbildība, proti,  ja darbinieks bez attaisnojoša iemesla neveic darbu vai arī veic to nepienācīgi vai citādas prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ ir nodarījis zaudējumus darba devējam, tad darbiniekam ir pienākums atlīdzināt darba devējam radušos zaudējumus (Darba likuma 86. pants). Saistībā ar minēto norādām, ka nepieciešams konstatēt ne tikai pašu līguma pārkāpumu, bet arī zaudējumu esību un to cēlonisko sakaru ar pārkāpēja prettiesisko rīcību (zaudējumu atlīdzināšanas priekšnoteikumus jeb pamatu).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 259 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas